Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Zehir zemberek sorular

Kulübün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada oldukça sert ifadelere yer verilirken, TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener ve Genel Sekreter Vekili Orhan Gorbon hakkında ağır ithamlarda bulunuldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FUTBOL Federasyonu’nun 23 Aralık’taki logo tanıtım toplantısında aday olduğumuz Euro 2016 için belirlediği 9 stat içerisine Şükrü Saracoğlu’nu dahil etmemesine F.Bahçe’nin tepkisi bir hayli sert oldu.
Sarı lacivertliler, kulübün resmi internet sitesi www.fenerbahce.org’da “Bu Ne Yaman Çelişki” başlığıyla zehir zemberek bir açıklama yayınlayarak Futbol Federasyonu’nu adeta topa tuttu.
Açıklamada, yetkililerden spor kamuoyu adına cevaplanması istenen 11 soru yer aldı.

İşte o sorular:

Stat ve şehir seçiminde dikkate alınan yegane kriter, şehirlerin TFF Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin yaşadıkları şehirler olmaları mıdır?

Trabzon, Ş.Urfa, Diyarbakır gibi şehirler böyle bir organizasyon için ev sahipliği yapmaya neden layık görülmemiştir?

Akla sığar mı?

Organizasyonun alınması halinde büyük yatırım olanaklarına kavuşacak aday şehirlerin seçiminde TFF Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinin ne denli etkili olduklarını göstermez mi?

İstanbul’un Asya kıtasında bulunan parçasının ve mevcut potansiyelin EURO 2016 organizasyonu dışında tutulmasının akla sığan bir izahı var mıdır?

Organizasyonun dışında kalan bu büyük alanın kapasitesi ve potansiyeli diğer aday şehirlerin toplamından daha büyük değil midir?

Ne kadar ücret ödendi?

Şükrü Saracoğlu Stadı’nın bu organizasyonun Türkiye’ye alınmasına ve başarı ile organize edilmesine sağlayacağı büyük fayda nasıl olmuş da göz ardı edilmiştir?

Organizasyon komitesinin, adaylık sürecindeki bütçesi nedir?

Organizasyon komitesinin içinde bulunan Ahmet Güvener ve Orhan Gorbon, stadyum inşaatı ve renovasyon projeleri konularında faaliyet gösteren bir büyük yabancı şirketin Türkiye temsilciliğinde bulunmuşlar mıdır? Bu temsilcilikleri üzerinden TFF’ye herhangi bir iş yapmışlar mıdır?

2009 UEFA Kupası Finali’nin organizasyonu işi, Ahmet Güvener’in TFF Genel Sekreteri olduğu dönemde, başka bir teklif alınmaksızın, Gorbon’un sahibi olduğu bir şirkete verilmiştir. TFF tarafından söz konusu organizasyon ile ilgili ne kadar ücret ödenmiştir?

Başka şirkete verildi mi?

EURO 2016 Organizasyonu kapsamında yapılması planlanan statların mimari konsept proje işi için teklif veren şirketlerin arasında Ahmet Güvener ve Orhan Gorbon’un halen Türkiye temsilcisi oldukları şirket de var mıdır? Bu şirketin verdiği teklifin tutarı nedir? Söz konusu iş, bu şirketin teklifinin şüpheli görülmesi üzerine çok daha düşük bir fiyatla başka bir şirkete verilmiş midir?
EURO 2016 için büyük ölçüde yeni bir mimari uygulama ya da yenilemeye ihtiyaç bulunmayan, Şükrü Saracoğlu Stadı’nın EURO 2016 için düşünülmemesinde bu durumun herhangi bir etkisi olmuş mudur?

Euro 2016 için belirlenen statlar

FUTBOL Federasyonu, Euro 2016 için belirlediği iller ve statlar: İstanbul Atatürk Olimpiyat, İstanbul Türk Telekom Arena, Kayseri Kadir Has, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir ve Konya’da yapılacak yeni statlar. Yedekler: Trabzon, Şanlıurfa ve Adana.

Trabzon da tepki göstermişti

FUTBOL Federasyonu’nun Trabzon’u 8 ilin dışında tutarak Şanlıurfa ve Adana ile birlikte yedek iller arasında göstermesine bordo mavili camiadan büyük tepki gelmişti. Yerel basın, “Tarihinde 6 lig şampiyonluğu bulunan, futbolla yatıp futbolla kalkan bir şehri yok saydılar. Trabzon şehrini yok sayanları kınıyoruz. Federasyonunuz da, şampiyonanız da sizin olsun” başlıklarıyla tepkilerini dile getirmişlerdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz