Zedelenen AB’nin imajı

Celal ÖZCAN
03.09.2013 - 10:24 | Son Güncelleme:

HÜRRİYET olarak yıllardır sıla yolculuğunu medenileştirmek, zevkli bir yola dönüştürmek için hizmet veriyoruz. Bu yolu her yıl boydan boya adım adım gezerek, gümrük ve yollardaki sorunları yetkililere götürüyoruz. Her yıl sıla yolunun ortasında Sırbistan’da bir hizmet istasyonu açıp araç arızasından kazaya, gümrükteki sıkıntıya kadar okuyucuların imdadına koşuyoruz.

Eğer bugün sıla yolu daha çekilir bir hale geldiyse, bunu çok iddialı söylüyorum, Hürriyet sayesindedir. Ama bir türlü çözüme kavuşmayan gümrük kapılarındaki yığılmalar. İzin dönüşü Kapıkule bir çilekule. İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule keza öyle.

***
Her yıl izin dönüşü aynı sahneler. Göz alablidiğine araç kuyrukları. Sıcaktan kendini araçtan dışarı atmış çocuklar. Kucaklarında çocukla şarampolde dolaşan perişan anneler. Yüzlerde derin yorgunluk, yüzlerde tepki, gözlerde çaresizlik. Şarampol boydan boya poşet ve kağıt çöplüğü.

Sefilleri oynayan bu insanların yanında yine Hürriyet var. Onların çığlığına tercümanlık yapıyor. Yolcular hiç olmazsa, sesini duyurmanın, yalnız olmadıklarını görmenin birazcık da olsa rahatlığına kavuşuyor. Yoksa patlayacak, hatta delirecek. Diyor ki, “Ben tatile geldim, bir yılın stresini atmaya, topladığım enerjiyle gelecek tatile kadar zinde kalmaya. Ama tüm enerjim sınırda bitti. 10 saattir bekliyorum...”

***
Yeni değil, bir kereye mahsus değil. Her yıl aynı sahneler. Bulgaristan AB’den kapılarını modernleştirmek için milyonlarca Euro yardım aldı. Kapılar yenilendi, çile bitecek diye yazdık. Ama çile bitmedi. Bu paralar vergi mükelleflerinin cebinden gitti. Kendi parasıyla rezil olmak diye buna derler.

Bulgaristan bir AB ülkesi. Bulgaristan’ın Kapitan Andreewo kapısında sarsılan Bulgaristan’ın değil, AB’nin imajıdır. Yunanistan’ın İpsala’ya açılan Kipi gümrük kapısında yara alan Yunanistan’ın değil, AB’nin imajıdır. Kapıda eziyet çekenlerin ezici çoğunluğu AB vatandaşı olduğuna göre, bu, AB’nin kendi vatandaşına bir eziyetidir.

Ben bu yolu 15 yıl boyunca yazdım. Bu sorun börekle, çörekle, rica ya da minnetle çözülmez. Bu sorun artık Bulgaristan ya da Yunanistan’ın değil, AB’nin sorunudur. Bu soruna artık AB çözüm bulmak zorundadır.

Okuyucularımıza sesleniyoruz: Eğer bu sorunun çözülmesini istiyorsanız, yaşadıklarınızı, şikayetlerinizi avrupa[at]hurriyet.com.tr adresine gönderin. Biz bu şikayetleri AB’ye götürüyoruz.

Şimdi sıra sizde.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı