Dünya Haberleri

DÜNYA

  Zebari: Irak hükümeti için uzlaşı yakın

  Washington
  21 Mart 2005 - 09:56Son Güncelleme : 21 Mart 2005 - 09:56

  Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Iraklı siyasi yetkililerin hükümetin kurulması konusunda anlaşmaya varmaya “çok yakın” olduklarını söyledi.

  Dışişleri Bakanı Zebari Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, “Çok yakın bir zamanda anlaşmaya varabileceğimizi düşünüyoruz, mart sonuna kadar genel bir anlaşma sağlayacağımızı umuyorum” dedi.

    

  Irak'ta 30 Ocak'ta yapılan seçimler sonucu oluşturulan meclisin ilk oturumu çarşamba günü yapılmış, hükümetin kurulması konusunda anlaşmaya varılamamıştı.

    

  Hükümet oluşturma çabaları kapsamında salı günü Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani, çarşamba günü de Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile görüşen Şiilerin başbakan adayı İbrahim Caferi, hükümetin kurulmasının iki haftayı alabileceğini söylemişti.

   

  BİR ABD ASKERİ ÖLDÜ
    
  Bu arada Irak'ın batısındaki Anbar eyaletinde çıkan çatışmada 1 ABD askerinin öldüğü bildirildi.
    
  ABD ordusundan yapılan açıklamada, 1. Deniz Piyade Keşif Gücü'ne mensup askerin dün öldüğü belirtildi, ancak gerillalara yardımcı olacağı ve ABD askerlerinin güvenliğini tehlikeye atacağı gerekçesiyle olay hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi verilmedi.
    
  Irak'ın işgalinin başladığı tarih olan Mart 2003'ten beri şu ana kadar 1,150 ABD askeri çıkan çatışmalar sonucu hayatını kaybetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı