Gündem Haberleri

  Zayıflama ilaçlarına fazla güvenmeyin

  Hürriyet Haber
  03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni zayıflama ilaçlarını dört gözle bekleyen şişmanların hevesi yine kursaklarında kalacak. Almanya'da önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak iki yeni zayıflama ilacının etkilerini araştıran Der Spiegel Dergisi, her iki ilacın da sadece kullanım sırasında zayıflattığını, ilacın bırakılmasından sonra verilen kiloların yeniden alındığını yazdı.

  Bir oturuşta büyük seçenekli bir Big-Mac mönüyü olduğu gibi mideye indiren 40 yaşındaki denek, iştah kesici ilaç aldıktan sonra küçük bir porsiyon patates kızartmasıyla doymaya başlıyor. 130 kiloluk hasta altı hafta içinde sekiz kilo veriyor. İlaç aldığı sürece, geceyarıları başgösteren açlık krizlerine de tutulmuyor ve az miktarda aldığı normal gıdalarla hayatını sürdürüyor. Ancak ‘‘sibutramin’’ etkin maddesini içeren ilacı aldığı sürece. İlacı kestiği an, eski alışkanlıklarına dönmesi işten bile değil.

  Önümüzdeki günlerde Almanya'da piyasaya çıkacak ‘‘sibutramin’’ etkin maddesini içeren ilaç ABD'de Reductil, Avrupa'da ise Meridia ticari adıyla piyasada bulunuyor. Bu ilaç, beynin salgıladığı serotonin hormonunu yöneterek açlığı kesiyor. Doygunluk sinyali veren serotonin hormonunun çıktığı sinir hücresine dönüşünü engelleyerek iştahı kesen ‘‘sibutramin’’, klinik deneylerde kısa vadede etkili oluyor. Ancak hekimlerin görüşüne göre uzun vadede sadece bu ilacı kullanmak yeterli değil. Beslenme alışkanlıklarının da kesinlikle değiştirilmesi gerekiyor. Ancak yine de BASF'ın yan kuruluşu olan Knoll'un ürettiği bu ilacın kapışılması bekleniyor.

  Son günlerde yıldızı parlayan diğer bir zayıflama ilacı da Xenical. Hoffmann-LaRoche'un ürettiği bu ilaç ABD'den sonra önümüzdeki günlerde Almanya'da da piyasaya çıkacak. ‘‘Orlistat’’ etkin maddesini içeren Xenical'in işlevi vücudun yağ depolamasını engellemek. Pankreas'ın yağ çözücü etkisini ortadan kaldırarak, yağ moleküllerinin depolanmadan vücuttan atılmasını sağlayan Xenical de tek başına şişmanlığa çare değil. Bu ilacın klinik deneylerine katılan 740 kişi, bir yıl içinde altı kilo verdi. Ancak bu kilo kaybı, aynı zamanda düşük kalorili bir diyet uygularak sağlanabildi.

  Bu arada uzmanlar, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin bazı kalp rahatsızlıklarına yol açtığı gerekçesiyle, zayıflama hapı Redux'un satışını yasakladığını belirterek, uzun vadede yeni zayıflama ilaçlarının da aynı akıbete uğrayabileceğini öne sürüyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı