ANKARA HABERLERİ

Zayıf düşen köylere kanun ile can suyu

Hürriyet Haber
14 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 13 Aralık 2009 - 21:46

Tüm Muhtarlar Derneği (TMD) Genel Başkan Yardımcısı Nihat Çelik, hükümet programında köylerin idari ve mali kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla yeni bir köy kanunu tasarısının öngörüldüğünü belirtti.

Hürriyet Haber

Nihat Çelik, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisinin çıkarmış olduğu kanunlar arasında 442 sayılı köy kanunun da bulunduğunu anımsatarak, kanunun 85 yıldır yürürlükte olduğunu söyledi.

“1924 yılında kanun yürürlüğe girdiği dönemde ülke nüfusunun yüzde 80’i köylerde, yüzde 20’si il ve ilçe merkezlerinde yaşıyordu” diyen Çelik, geçen süre zarfında ülkenin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısında önemli değişimler yaşandı, merkezlerde yaşayan nüfus oranı yüzde 78’e ulaşırken, köylerde yaşayan oranın yüzde 22’ye düştüğünü hatırlattı. TMD Genel Başkan Yardımcısı Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

Göçün etkisi

“Özellikle metropollere göç eden vatandaşlar bu manada çok ciddi geçim sıkıntısı yaşadı. Bu değişime bağlı olarak kırsal alandaki ihtiyaçlar da değişime uğradı. Artan bu ihtiyaçlar nedeniyle köy kanunu ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmiştir. Bu kapsamda 60. hükümet programında köylerin idari ve mali kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla yeni bir köy kanunu çıkarılması öngörülüyor. Hükümet programı dahilinde İçişleri Bakanlığı bünyesinde köy kanunu hazırlama grubu oluşturulmuş, bu çalıştayda ortaya çıkacak görüş ve öneriler bir ay içerisinde Mahalli idareler Genel Müdürlüğü’ne sunulacaktır.”
Muhtarların yetkilerinin artırılacağına da dikkati çeken Nihat Çelik, bu kapsamda muhtar maaşlarının devlet memurlarının aldığı katsayı üzerinden köylerin nüfus oranına göre üç kademeye bölünerek hesaplanacağını, sosyal güvence primlerinin ise özel idare müdürlükleri tarafından karşılanacağını ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Zayıf düşen köylere kanun ile can suyu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı