Gündem Haberleri

  ‘Zayıf Çiller’ isyanı

  Hürriyet Haber
  05.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet'in manşetinde yeralan Başbakan Yılmaz'ın, ‘‘Saddam gibi zayıf Çiller işime gelir’’ sözleri, DYP'de fırtına kopardı. Yılmaz'ın bükemediği eli öptüğünü söyleyen DYP'liler, ANAP'ın oylarının yüzde 10'un altına düştüğünü belirterek, telaşın bundan kaynaklandığını öne sürdüler.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın Hürriyet'in manşetinden DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'i, ‘‘Saddam gibi zayıf Çiller işime gelir’’ sözleriyle hedef yapmaktan vazgeçtiğini açıklaması, DYP yöneticilerinden sert tepki gördü. Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci, ‘‘Sayın Yılmaz bükemediği eli öpüyor. Bu yaklaşım, komplo teorileri ve yoketme senaryolarının 9 ay sonra iflas ettiğini ortaya koymuştur’’ dedi. Yılmaz'ın, Saddam örneği ile yola çıkmasını ‘‘Başbakan'ın demokratlığının ürünü’’ sözleriyle eleştiren Ekinci, ‘‘Çiller'in DYP'nin başında kalması Yılmaz'isteği ile değil kongre ile olur. Bu komplo teorisinin ürünü olmaz. Üç defa yaptığı Başbakanlık fiyaskoyla sonuçlanan bir Başbakan'ı ise kimse tercih etmez’’ görüşünü savundu. DYP'nin yaptırdığı ankette ANAP'ın dördüncü, kendilerinin ise birinci parti olduğunu öne süren Ekinci, ‘‘İstikrar için ‘barajı yüzde beşe çekelim' diyor. Barajı geçmeye nefesi yetiyorsa baraj yüzde 10'da kalsın. Çünkü seçimde saç kesilip, kel görünecek’’ diyerek, Yılmaz’a meydan okudu. Çiller'e yakınlığıyla bilinen Genel Başkan Yardımcısı Meral Akşener, Yılmaz'ın siyasi nezaket ve terbiyeden uzaklaştığını öne sürerek, ‘‘Sayın Yılmaz'ın bu yaklaşımı, DYP mensuplarına ve delegelerine hakarettir’’ dedi. Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı da, Yılmaz'a ‘‘Sen kendi liderliğini gözden geçir’’ mesajı verdi, ‘‘Sayın Çiller ile Saddam'ı karşılaştırmak siyasi ahlakla bağdaşmayan bir tavırdır’’ dedi.

  Genel Başkan Yardımcısı Nahit Menteşe, Yılmaz'ın ‘‘Zayıf Çiller işime gelir' sözlerini şu sözlerle değerlendirdi: ‘‘Acaba gerçekte öyle mi? Kamuoyu yoklamaları tamamen tersini gösteriyor. DYP halen birinci partidir. Bunu rakiplerimiz de ifade etmektedirler. Herhalde Yılmaz kendi partisinin milletvekillerine ve taraftarlarına moral vermek istiyor. Çünkü aldığımız intiba odur ki, ANAP gerçekten ümitsizlik içindedir. Moralleri bozuktur. Turlardan edindiğimiz intiba ANAP yüzde 10'nun dahi altında olduğudur.’’ Diyarbakır Milletvekili Salim Ensarioğlu da, ‘‘ Bu kadar basit hareket etmenin bir anlamı yok. Bu kendi küçüklüğünü ve zayıflığını ortaya koyuyor’’ diyerek, Başbakan'a yüklendi.

  Çiller Baba'ya kızdı

  Erkan genel seçim için atağa geçen DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, ‘‘Ülkede seçim ihtiyacı yok’’ diyen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yüklendi. Çiller dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında ‘‘Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşecek misiniz?’’ sorusuna, ‘‘Gerektiği bir zamanda, yararı varsa görüşürüz’’ sözleriyle sert bir karşılık verdi. Öfkesini dizginleyemeyen Çiller, ‘‘Sayın Cumhurbaşkanı İspanya gezisine çıkarken ‘ülkede seçime ihtiyaç yok' dedi’’ sözlerinin hatırlatılması üzerine de, ‘‘Daha önce de bize, seçimden başka çare olmadığını söylemişti’’ dedi. Çiller öfkesini gizleyemedi ve alaycı bir ifadeyle mikrofonlara Demirel’in ünlü sözü, ‘‘Dün dündür, bugün bugündür’’ sözlerini söyledi. Çiller, hükümeti de enflasyon konusunda başarısız olmakla suçlarken, ‘‘Enflasyon yüzde 99.3'e düştü diye, kim bunu geniş halk kitlelerine maletmeye çalışıyorsa, bunun arkasında ne var diye sorulur. Bu tıpkı ‘seçime gitmiyoruz' bir aldatmacadan başka bir şey değildir’’ diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı