Ege Haberleri

  Zarar büyük

  Hürriyet Haber
  01.10.2008 - 20:30 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, iş dünyasının, İzmir Alsancak Limanı’ndaki gecikmeden, iptal edilen bağlantılardan büyük zarara uğradıklarını belirterek, "İzmirli ihracatçının, işadamının nasıl bir bedel ödediğini çok iyi biliyoruz. Damdan düşenin halinden damdan düşer anlar" dedi.

  İhalesi yapıldığı halde devam eden hukuki süreç nedeniyle yeni sahibine teslim edilemeyen, bu yüzden geç kalan yatırımlarla sıkışıklığın yaşandığı İzmir Alsancak Limanı’nda gemiler beklemeye devam ediyor.

  Sorun belli

  Üyelerinden limanda yaşanan sıkışıklık nedeniyle şikayetler aldıklarını belirten İTO başkanı Ekrem Demirtaş şunları söyledi: "Bunun nasıl bir sorun olduğunu hem oda başkanı hem de bir işadamı olarak çok iyi biliyorum. Ben de, bir işadamı olarak bu sıkışıklıktan nasibimi aldım. Organik üretim için İsrail’den şirketimiz için gelen tohumlar 10 güne yakın gemide bekledi. Sonunda çürüyüp kullanılamaz hale geldi. Sadece bu yüzden 150 bin dolar zarar ettik ki, bu sadece tohumların bedeli. Gecikmeden, iptal edilen bağlantılardan, kar mahrumiyetinden dolayı zararımız daha da büyük. Yani İzmirli ihracatçının, işadamının nasıl bir bedel ödediğini çok iyi biliyoruz, damdan düşenin halinden damdan düşer anlar."

  Danıştay’a gedecekler

  Demirtaş, limanda büyük sıkıntı yaratan, gemilerin yükleme- boşaltma için günlerce beklemesine yol açan ve dış ticareti olumsuz etkileyen sıkışıklığın çözülmesi için üzerlerine düşen herşeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi. Demirtaş, "Geçici işçi alınıp ücretlerinin ödenmesinden, ekipman kiralanmasına kadar oda olarak maddi- manevi herşeyi yapmaya hazırız. Limanın şu anda sahibi yok. Danıştay nezdinde ayrıca girişimde bulunup, özelleştirme ile ilgili davanın görüşülmesini erkene almalarını isteyeceğiz. İsteğimiz hukuki sürecin bir an önce tamamlanıp, kararın açıklanması, herkesin önünü görmesinin sağlanması. Alınacak her türlü karar limandaki sıkışıklığın çözülmesi için en önemli adım olacaktır" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı