Gündem Haberleri

  Zarakolu alkışlarla yolcu edildi

  Hürriyet Haber
  30.01.2002 - 16:34 | Son Güncelleme:

  İnsan hakları eylemcisi, Belge Uluslararası Yayıncılık’ın kurucusu ve yayın yönetmeni Ayşenur Zarakolu’nun cenazesi, Zeytinburnu’ndaki Eski Kozlu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  Zarakolu için Merkez Efendi Camii’nde düzenlenen cenaze törenine, eşi Ragıp Zarakolu, çocukları Sinem ve Deniz, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, HADEP Genel Başkan yardımcıları Osman Özçelik ve Ahmet Turan Demir, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzün, İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül,TGS Başkanı Şükran Soner, yazar Yaşar Kemal, aralarında Doğan Hızlan, Nail Güreli ve Oral Çalışlar’ın da bulunduğu gazeteciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

  Kılınan cenaze namazının ardından cami avlusunda toplanan grup, kortej oluşturarak, zılgıt ve alkışlar eşliğinde Zarakolu’nun tabutunu omuzlara aldı. Daha sonra 1 kilometre uzaklıktaki Eski Kozlu Mezarlığı’na getirilen Zarakolu’nun cenazesi, yoğun güvenlik önlemleri altında, Eski Kozlu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  İki çocuk annesi olan, 56 yaşında kansere yenik düşen Ayşenur Zarakolu, İnsan Hakları Derneği’nin 1990-1994 yılları arasında İstanbul Şube başkanlığını yaptı. Zarakolu, ayrıca, HADEP ile kapatılan DEP’in parti meclislerinde de görev almıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı