Dünya Haberleri

  Zapatista barış masasına dönüyor

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meksika'da yönetime karşı 6 yıldır silahlı mücadele yürüten Zapatista gerillaları, yeni Devlet Başkanı Vicente Fox'un Chipas bölgesinden orduyu çekme kararı üzerine barış masasına dönmeye karar verdi.

  Zapatista hareketinin lideri "kumandan Marcos" örgütün faaliyet gösterdiği ülkenin güneyindeki Chipas bölgesinde yaptığı açıklamadı, yeni Devlet Başkanı'nın son girişimlerini "propaganda" olarak değerlendirdi, ancak "Savaş bitmedi. Devam ediyor. Sadece barış içinkapı açıldı" diye konuştu.

  Kumandan Marcos, gerekirse başkent Mexico City'ye de gidebileceğini belirterek, daha önce imzalanan ancak yürürlüğe girmeyen barış anlaşmasının koşullarının uygulanmasını istedi. Kumandan Marcos, ilk etapta anlaşmanın parlamento tarafından onaylanmasını, tutuklu Zapatista gerillalarının serbest bırakılmasını ve ordunun Chipas bölgesinden çekilmesini istedi.

  1994 yılı yılbaşı gününde silahlı mücadele başlatan Zapatista hareketi, nüfusu 10 milyonu bulan ve ülkenin güneyindeki Chipas bölgesinde yaşayan yerli halka daha fazla ekonomik haklar verilmesini istiyor.

  1996 yılında taraflar arasında San Andres barış anlaşması imzalandı. Ancak bu anlaşmanın maddeleri bugüne kadar uygulanmadı.

  Milli Hareket Partisi'nin adayı olarak 71 yıllık Devrimci Parti'nin iktidarını yıkan yeni Devlet Başkanı Fox ise, iktidara gelir gelmez, Zapatista sorununu çözme sözü vermişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı