Dünya Haberleri

  Zapatero, Kıbrıs Rum kesiminde

  A.A.
  28.12.2009 - 18:35 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığını 1 Ocakta devralacak İspanya'nın Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, “AB dönem başkanlığı sıfatıyla, Kıbrıs'ta iki toplum arasında devam eden müzakereleri teşvik ettiklerini ve desteklediklerini” söyledi.

  Eşiyle birlikte Kıbrıs Rum kesimini ziyaret eden ve hafta sonunu Güney Kıbrıs'ın turistik Baf bölgesinde geçiren Zapatero, bugün Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile görüştü.

  Rum başkanlık sarayındaki görüşmenin ardından Zapatero ve Hristofyas ortak basın toplantısı düzenledi.

  İspanya Başbakanı, Kıbrıs'ta taraflar arasında devam eden müzakerelere destek verdiklerinin altını çizerek, “AB dönem başkanlığı sıfatıyla, Kıbrıs'ta iki toplum arasında devam eden müzakereleri teşvik ediyoruz ve destekliyoruz. Tek bir devletli çözüme dayanan bu diyalog sürecinin, BM'nin belirlediği ve AB'nin temellerine dayanan yolda devam etmesini arzuluyoruz” dedi.

  Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas da İspanya Başbakanının desteğine teşekkür ederek, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Ocak ayından itibaren yeni bir müzakere dönemine başlanacağını ve bu konuda Zapatero'ya bilgi verdiğini aktardı.

  “Müzakerelerden iyi bir netice alınması için olası her şeyi yapmakta kararlıyız” diyen Hristofyas, “En kısa zamanda bir çözüm bulunması için hazırız” ifadesini kullandı.

  KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile görüşmelerinde, “tek devlet yapısı altında ve BM kararlarına saygılı bir anlaşmaya varmak için hem fikir olduklarını” savunan Hristofyas, bildik görüşlerini yineleyerek, “Hedefimiz, Kıbrıs'ı 'işgalden' kurtarmak, insan haklarına saygılı olmak, birlikte yaşama özgürlüğünü ve vatandaşların refahını korumaktır” dedi.

  “ÇOK ÖZEL FIRSAT BİR FIRSAT”

  Öte yandan İspanyol haber ajansı Efe'de, İspanyol hükümeti kaynaklarına dayandırılarak verilen haberlerde, Zapatero ve Hristofyas'ın görüşmesinde, “Kıbrıs'ta birleşmeyi sağlamaya ve hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik çok özel bir fırsat olduğu konusunda hem fikir olunduğu” ifade edildi.

  Haberde, “AB dönem başkanlığını yürütecek İspanya'nın özellikle, ABD'de Barack Obama, İngiltere'de Gordon Brown, Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'da Yorgo Papandreu, KKTC'de Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum kesiminde Dimitris Hristofyas'ın liderliğinin sorunun çözümüne yönelik olumlu bir hava yarattığını düşündüğü” vurgulandı.

  İspanyol ajansının haberinde, Zapatero'nun AB dönem başkanlığı süresinde Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ilerleme kaydedilip, anlamlı adımlar atılmasını umduğu da belirtildi.

  Zapatero'ya, temaslarında, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos eşlik etti. Bugün Güney Kıbrıs'tan ayrılacak olan Zapatero'nun Ocak ayında KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ı İspanya'ya davet etmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı