Gündem Haberleri

  Zapata Şişli'de

  İSTANBUL,(DHA) ;
  04.01.2011 - 10:58 | Son Güncelleme:

  Meksikalı devrimci lider ve tarım reformcusu Emiliano Zapata’nın büstü Şişli’de açıldı.

  ZAPATA ŞİŞLİ'DE - FOTO GALERİ

  Şişli Belediyesi tarafından yaptırılan büst açılışına Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Sarıgül’ün davetlisi olarak Meksika Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral, Meksika Fahri Konsolosu Varol Dereli katıldı.

  Maçka Demokrasi Parkı içerisinde bulunan büstün açılış töreninde konuşma yapan Mustafa Sarıgül, park ;içindeki ;alana, dünya siyasetine yön vermiş devlet adamları ve dünya sanatına katkıda bulunan sanatçılar için özel bölge ayırdıklarını belirterek, "Yaşadığı devirde ülkesinin yüzde sekseni topraksız köylülerden oluşan Zapata, köylüsüne dağıtılacak bir avuç toprak için, hak için, adalet için savaşmıştı. Dünyanın en büyük köylü ordusu onun çevresinde gönüllü toplanmıştı.

  Toprak ve hürriyet idealinden yola çıkarak yerli halkın ve köylülerin haklarını savunmak amacıyla 1910 yılındaki Meksika Devrimi’ne katılan bu büyük halk kahramanının büstünün bu alanda yer almasından büyük onur duyuyorum" dedi.

  Meksika Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral da, Emiliano Zapata’nın Meksika Devrimi’nde mücadele etmiş bir lider ve ülkesinin en önemli halk kahramanı olduğunu dile getirerek, "Devrimci liderimizi Türkiye’de yaşatmak bizim için çok önemli. Bu olanağı bizlere tanıyan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

  Maçka Demokrasi Parkı’nda Meksikalı devrimci lider Emiliano Zapata’nın büstünün yanısıra, Şili’nin kurtarıcısı Bernardo O’Higgins, Almanya’nın eski başbakanlarından Willy Brandt ve Romen asıllı tarihçi-yazar Dimitrie Cantemir’in büstleri bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı