Dünya Haberleri

  Zanlı CIA için süper savcı

  Hürriyet Haber
  26.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Adalet Bakanı Eric Holder, CIA yetkili veya sorgucularının, işkenceyi yasaklayan yasaları ihlal etmiş olabilecekleriyle ilgili iddiaları yeniden incelemek üzere federal bir “Süper” savcı atadı.

  EBU GARİB'DEN SANSÜRLENMİŞ İŞKENCE FOTOĞRAFLARI   

  GUANTANAMO CEHENNEMİ

  “SÜPER” savcı John Durham, CIA ya da onunla işbirliği yapan örgütlerin, 11 Eylül saldırıları sonrasında yakalanan zanlıları sorgularken, işkence diye de nitelenebilecek sert yöntemler kullanıp kullanmadıklarını araştıracak.
  /images/100/0x0/55ea9f6cf018fbb8f88c1528
  Bakan Holder, gizliliği yeni kaldırılan CIA raporunda, işkenceyle ilgili ayrıntıların su yüzüne çıkması üzerine konuyu araştırma talimatı verdi. Savcı Durham’ın yapacağı inceleme sonucunda dava açılmasına gerek olup olmadığına karar verilecek. Beyaz Saray sözcüsü Bill Burton, dava açılması kararının Başkan Barack Obama’ya değil, Bakan Holder’a ait olacağını söyledi.

  Cumhuriyetçiler çok tepkili

  ABD basını, CIA’nın sorgu yöntemleri hakkında soruşturma açılmasının, Kongre’de tartışmalara neden olduğunu yazdı. Demokrat Parti Senato İstihbarat Komitesi üyesi Senatör Ron Wyden, sorgucuların incelenmesini eleştirirken, Cumhuriyetçi Parti’den Peter Hoekstra da soruşturmanın terörle mücadele operasyonlarını riske attığı uyarısında bulundu. Karara, özellikle Cumhuriyetçi Parti’den yoğun tepki var.

  Anana tecavüz ederiz çocuklarını öldürürüz

  CIA’nın sorgu yöntemleriyle ilgili açıklanan yeni raporda, 11 Eylül’ün planlamacısı Halid Şeyh Muhammed’in, “ABD’de saldırı olursa, çocuklarını öldürürüz” diye tehdit edildiği ortaya çıktı. Bir başka zanlıyı, anasına ve ailesine tecavüz edeceklerini söyleyerek korkutmaya çalışan CIA sorgucularının, bir zanlıyı da tahta fırçasıyla yıkadığı belirlendi.

  Raporda, bu sorgulamalarda bazı teröristlerin kötü muamele sonrası önemli bilgiler verdiği iddiaları da yer alıyor. Aynı raporda, bir CIA sorgucusunun 2002 yılında ABD savaş gemisi Cole’a bombalı saldırıyla suçlanan Abdülrahim el Neşiri adlı zanlıya işbirliği yapmaması halinde annesini ve ailesini oraya getirebileceklerini belirterek, “Anana tecavüz ederiz” diye tehdit ettiği görülüyor. CIA sorgucuları, 11 Eylül 2001 saldırılarının baş mimarı Halid Şeyh Muhammed’e ise “Amerikan topraklarında bir saldırı olması halinde, çocuklarını öldürürüz” diyerek göz dağı veriyor. O sırada Muhammed’in oğullarının da Pakistan’da gözaltında olduğu belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı