Ege Haberleri

  Zangoç Evi butik otel

  Seyfi GÜL, (DHA)
  01.10.2013 - 01:14 | Son Güncelleme:

  Emekli makine mühendisi Ömer Torun, tatil için gelip hayran kaldığı Foça’da satın aldığı 116 yıllık tarihi Rum evini butik otele dönüştürüp, turizme kazandırdı.

  BİR petrol uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli olan makine mühendisi Ömer Torun, 13 yıl önce geldiği İzmir’in Foça ilçesinin eşsiz doğası ve denizine hayran aldı. İkinci gelişinde “Burada yaşamalıyım” dediğini anlatan Torun, Küçükdeniz Sahili’nin arkasında, aynı bahçenin iki ucuna kondurulmuş harabe haldeki iki evi satın aldı. Evlerden küçük olanın giriş kapısındaki “Foça zangoçunun evidir” yazısı ilgisini çeken Torun, araştırma başlattı. Foça zangoçu tarafından lojman olarak kullanılan Rum evinin mübadele döneminde Midillili bir müezzine tahsis edildiğini, küçük gelince bahçenin diğer ucuna ikinci bir ev daha yaptırıldığını öğrenen Torun, tarihi yapıyı eskisi gibi yaşatmaya karar verip, kolları sıvadı.

  Orijinali gibi

  Torun, harabe haldeki her iki evi de gerekli izinlerin ardından restore ettirdi, Foça’nın rüzgarı, denizi, masmavi gökyüzü, yıldızları, martıları, balıkları, gemileri ve adını aldığı Fok figürlü vitraylarla süsledi. Bahçe duvarları arasındaki nişlere seramik sanatçısı Koncagül Ağaoğlu’nun yarattığı Foça Kızı figürleri, bahçedeki kuyunun üzerine granit mermer üzerinde yönleri doğru olarak gösteren rüzgar gülü desenli kapağı konuldu. Bahçe yeşillendirilip, yeni ağaçlar, dikildi. Tüm çalışmaların tamamlanmasını ardından butik otel olarak hizmete açıldı.

  Eşi Şükran Torun ile zaman ve birikimlerini harcayarak harabeden hayallerindeki eve muhteşem bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Ömer Torun, “2004 yılı temmuz ayında aldığımız evi tesadüftür ki 2013 yılında yine bir temmuz ayında tamamlayabildik. Buradan yüksek maddi beklentilerimiz yok. Foça ve Türk insanı hakkında olumlu intibalar bırakmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle fiyatımız bir otelde dört kişinin konaklama ücretinden fazla değil. Facebook’ta “Foca Zangoc Evi” adlı bir sayfa oluşturduk. Web sayfamız da hazırlık aşamasında. Evin her bölümünde ve bahçesinde huzur bulacak, sakin ve özgür bir tatil geçirerek evine mutlu dönecek insanları konuk etmek için bekliyoruz” dedi.

  İlk konuklar Almanya'dan

  Sessiz sakin ortamıyla denize, çarşıya, eğlence mekanlarına yakınlığıyla iki ay önce hizmete giren Zangoç Evi’nin ilk konukları Almanya’da yaşayan dört kişilik bir Türk aile oldu. İlk konukların memnuniyetinin ardından ikinci konuklar yine Almanya’dan Hande Şentürk Kraft, eşi Florian Kraft ve iki küçük kızları oldu. Alman mimar Florian Kraft, 15 yıl önce günübirlik gezmek için Foça’ya geldiğini ve unutamadığını belirterek, “Zangoç Evi, çok saygılı bir şekilde restore edilmiş. Burası asla sıradan bir ev değil” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı