Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zana’ya mahalle baskısı var

  Selçuk ŞENYÜZ/VAN
  14 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 14 Temmuz 2012 - 00:00

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Kürt sorununun çözümü için kendisiyle görüşen Leyla Zana’ya DTP ve PKK’nın mahalle baskısı uyguladığını, tehdit ettiğini savundu. AK Parti Van İl Kongresi’nde konuşan Erdoğan, birlik beraberlik mesajları verdi, özetle şunları söyledi:

  Biriz, kardeşiz

  -  Biz biriz, ezelden ebediyete kadar kardeşiz. Onun için bir olduk, birlikte olduk, birlikte Türkiye olduk. Bu kardeşliği kimse bozamayacak. 23 Ekim’de Van’da deprem oldu ne terör örgütü ne de BDP tahriklere, provokasyonlara, kanlı eylemlere en küçük bir ara vermedi. 75 milyon Van’ın acısı için ağlarken, seferber olurken bölücü terör örgütü kan akıtmaya, BDP provokasyon yapmaya devam etti. Türkiye, hatta dünya Van’da enkaz kaldırmaya çalışırken, terör örgütü Van’ın ilçelerinde mayınlı tuzaklar hazırladı.

  Çadır gasp ettiler

  -  Vanlılar buradan enkaz altından insan kurtarmaya çalışırken Van belediyesinin cenaze araçları Malatya morgunun önde terörist cenazesi taşımak için tahsis edildi. Türkiye’nin her yerinden doktorlar burada Vanlı kardeşine fedakarca hizmet etmenin mücadelesini verirken BDP’li milletvekili geldi burada doktora şiddet uygulamak gibi bir densizliğin terbiyesizliğin içine girdi. Bu terör örgütü benim Van’daki ihtiyaç sahibi kardeşim için gönderilen çadırı, battaniyeyi yiyeceği içeceği gasp edecek kadar alçak olduğunu bir kez daha gösterdi.

  Kan can tacirleri

  -  Kendisi de bu toprakların bir evladı olan, depremde tayin isteyip Van’a gelen polis memurumuz Murat Dilmaç’ı kalleşçe şehit etmekten çekinmedi. Murat Dilmaç kendi ailesinin de yaşadığı konteyner kentte kalan depremzedelerin güvenliği için buradaydı. Van depremiyle terör örgütünün, BDP’nin, BDP’li belediyelerin maskesi bir kez daha yere düşmüştür. Bunlar sadece kan ticareti, can ticareti yaparlar.

  Çözüme engel BDP

  -   AK Parti iktidarları döneminde BDP ve terör örgütü, çözümün önündeki en büyük engel oldular. Güneydoğu ve doğunun belli bir kısmı bugün yatırım almadıysa bunun tek sebebi bölücü terör örgütüdür. Zira yatırımcı bunlardan dolayı Van’a, Hakkâri’ye, Diyarbakır’a, Siirt’e, Bitlis’e, Muş’a gelmiyor. Bunlardan dolayı gelmiyor.

  Tehdit ediyorlar

  -  BDP tarafından aday gösterilerek seçilen bir bağımsız milletvekili, Sayın Leyla Zana bir açıklama yaptı. Çözüme ilişkin umudunu dile getirdi. Randevu talep etti, randevu verdik. Ankara’da Beşir Bey’le 3’lü bir görüşme yaptık. Çok samimi bir ortamda, önyargılardan uzak, çözümü arzulayan bir tavırla kendileriyle istişarede bulundum. Sayın Leyla Zana’nın bizimle görüşmesinden, çözüm umudunu dile getirmesinden hem BDP hem de terör örgütü çok ciddi şekilde rahatsız oldu, çok sert açıklamalar yaptılar. Şu anda mahalle baskısı uygulayarak, tehdit ederek, korkutarak sayın Zana’yı susturmaya çalışıyorlar. İşte terör örgütü ve uzantısı budur. BDP doğunun, güneydoğunun CHP’si olmak için kararlı adımlarla ilerleyen bir partidir. Nasıl ki CHP tek parti özlemi içindeyse BDP de tek parti olma özlemi içindedir. Kürtlerin partisi değilsin. Kürt kardeşlerimin birinci derecede temsil eden parti AK Parti’dir.

  Annelere çağrı

  -  Buradan Kürt annelerine bir kez daha sesleniyorum. Çocuklarınızı, yavrularınızı, ciğerparelerinizi ellerinizden alıyorlar, dağda ölüm makinesi haline getiriyorlar. Küçük yaşta ölmeye ve öldürmeye gönderiyorlar. Kürtler için değil. Kürt kardeşlerimin hakkı için değil. Türkiye düşmanı çevrelere uşaklık yapmaları için bu gençleri istismar ediyorlar. Anneler; bu vahşete artık hep beraber dur diyelim. Çocuklarınızı bu örgütün elinden çekin, alın.     

  Hasarlı stadın zemininde kongre

  AK Parti Van İl Kongresi, deprem nedeniyle hasarlı olduğu için kapalı olan şehir stadında yapıldı. Valilik, tribünlere seyirci alınmaması koşuluyla kongrenin statta yapılmasına izin verdi. Bunun üzerine sahne sahaya kuruldu ve bütün konuklar zemine konulan sandalyelerde oturdu. Tribünler de pankartlar ve bayraklarla süslendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı