Gündem Haberleri

  Zana ve DEP’liler PKK’ya çalışıyordu

  Olcay PINAR/ANKARA
  08.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ESKİ DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak’ın yeniden yargılandıkları davanın dünkü duruşması Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya sanıkların avukatları Yusuf Alataş ve Nuri Özmen ile geçen celse zorla getirilmesi için karar verilen Sedat Bucak tanık olarak katıldı. Bucak ifadesinde özetle şunları söyledi:

  PKK ADINA ÖZÜR

  Zübeyir Aydar ben ailemle görüşmek isteyip, evime geldi. Aydar, 1979’da PKK ile Bucak Ailesi arasındaki çatışmalarda PKK’nın yanlış yaptığını söyleyerek, PKK adına özür diledi.

  ÖCALAN’LA GÖRÜŞ

  Daha sonra TBMM lokantasında Zana ile buluştuk. Yemekte Zana ve soyisminin Karataş olduğunu hatırladığım şahıs bana ‘Siverek ve Hilvan’da PKK’ya karşı koymayın’ dedi. Kabul etmedim. Daha sonra Zana bana ‘hemşerinle görüşür müsün?’ dedi. Ben ‘Hemşerim kimmiş’ deyince de ‘Genel Sekreterim Sayın Abdullah Öcalan’ diye yanıt verdi.

  KASETE ALDIM

  Toplam 4 görüşme yaptım. Bana ‘PKK, Urfa ve Siverek’e girmek istiyor, mücadelemiz sizin aşiretle değil, devletle siz karışmayın devlet yanlısı olmayın yeter’ denildi. Zana ve Abdulcabbar Yıldız’la Dedeman Oteli’nde görüşecektik. Yanıma küçük bir dinleme cihazı aldım. Ayrıca tanıdığım insanlardan da Zana ve Yıldız’ın otele girerken görüntülerinin alınmasını istedim. Dedeman’daki görüşmede yine PKK’nın Hilvan, Siverek ve Urfa’ya girmesini istediler ben de reddettim. Ben Zana ve Yıldız’ın beyanlarını gizlice banta aldığım için bazen sert bazen yumuşak konuştum. Çektiğim görüntüleri ve bant kaydını daha sonra ifademi alan savcıya verdim.

  DEMİREL’E ANLATTIM

  Başbakan Süleyman Demirel’le Kemal Ilıcak’ın öldüğü gün görüştüğümü hatırlıyorum. Bu kişilerle aramızda geçen konuşmaları Demirel’e anlattım. Ayrıca MGK Genel Sekreteri’ne ve tüm resmi kuruluşlara da bildirdim.

  PKK’LI LOJMANDA

  TBMM lojmanlarında Abdulvahap Kandemir adlı biriyle kişiyle tanıştım. Kendini PKK gerillası diye tanıttı. Kandemir’in refakatçisi olan kişiyi de birkaç kez Orhan Doğan ile gördüm.

  30 korumayla mahkemede

  SEDAT Bucak sivil ve resmi olmak üzere yaklaşık 30 koruma ile mahkemeye geldi. Duruşma başlamadan önce boş mahkeme salonuna alınan Bucak, bir saat burada kaldı. Korumalar mahkeme kapısında nöbet tutarak içeriye avukatlar dahil kimsenin girmesine izin vermedi. Resmi polislerin müdahalede bulunmadığı korumalara, bir kadın avukat kim olduklarını ve neden kapıyı tuttuklarını sordu. Bir koruma ‘İnsan hakları kurulundan geliyoruz’ yanıtını verdi. Duruşma sırasında aynı koruma cep telefonu ile görüntü alınca Avukat Alataş’ın itirazı üzerine dışarı çıkarıldı.

  DOĞAN’IN YASAĞINA DEVAM

  Duruşma sonunda Bucak’ın Zana ve diğer sanıklarla yüzleştirilmesi talebi mahkeme heyetince reddedildi. Mahkeme ayrıca Orhan Doğan’ın siyasi haklarını kullanabilmek için ‘hükümlü’ değil sadece ‘sanık’ olduğunun tespiti yönünde daha önce yaptığı talebi de reddetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı