Gündem Haberleri

  'Zana Öcalan adına görüştü'

  Hürriyet Haber
  05.07.2012 - 09:50 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü elebaşı Öcalan'a yakın bir hukukçu, Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın 'Öcalan'ın bilgisi dahilinde Başbakan Erdoğan ile görüştüğünü' ileri sürdü.

  Radikal Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can dünkü yazısında, Öcalan tarafından Adalet Bakanlığı’na gönderilen, birer yıl arayla yazılmış iki ayrı mektubu açıkladı. Can, bir yıl önceki mektupta Öcalan’ın “Beni bu avukatlarla görüştürmeyin. Avukatlar söylediklerimi çarpıtıyor” dediğini, ikinci mektupta, önceki avukatlarıyla görüşmek istediğini anlattı. Can, Zana’nın Öcalan’ın bilgisi dahilinde Erdoğan ile görüştüğünü de belirtti.

  Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre, ‘Öcalan’a yakın bir hukukçu’ da “Ben öyle olduğunu düşünüyorum” dedi. Hukukçu “Zana, Öcalan’ın adına hareket ediyor” diye konuştu. Zana’nın Öcalan’ı asla satmayacağını; avukatlarıyla ve örgütüyle bağı kopmuş Öcalan’ın da Zana’dan başka çıkış yolunun kalmadığını iddia eden avukat, İrlanda örneğinde olduğu üzere Zana’ya misyon yüklenildiğini öne sürdü. “Kürtler içerisinde itibarı sarsılmış, atıl haldeki Zana’ya liderlik yeteneklerini sergilemesi fırsatı doğdu” ifadesini kullanan avukat,  BDP’nin mesafeli tutumuna ilişkin soruyu ise “Hangi BDP?” sorusuyla yanıtlayıp, “Ben BDP’den habersiz olabileceğini düşünmüyorum” dedi.

  'ÇÖZÜMÜ ERDOĞAN'DAN BEKLİYORLAR'

  ‘Kürt sokağında’ Zana’nın sembolik bir değer olduğunu fakat örgütsel anlam ifade etmediğini vurguluyan avukat dolayısıyla Öcalan’ın katılmadığı bir çözümün de mümkün olmadığına işaret etti. Aynı şekilde Kürt sokağının, KCK operasyonlarına ve Uludere’ye rağmen çözümü hâlâ Erdoğan’dan beklediğini anlatan avukat, buna karşın, hükümetin öncelikle Öcalan’a ve ardından Zana’ya çok da güvenmediğini belirterek, “Kürt sorununa çözümün seçim ertesine, yani 2015 sonrasına bırakıldığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.. ''Belki ramazanda ateşkes ilan edilir. O da iyidir. Bir iki can daha ölmemiş olur'' sözlerini kullanan avukat, Öcalan’ın avukatlarından yakındığı bilgisinin doğru olmadığını savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı