"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Zamansızlığın ara yeri Çukurcuma

Cihangir ile Pera arasında sıkışan dar Çukurcuma sokaklarında neler yok ki? Nerede başlayıp nerede bittiği pek de belli olmayan bu bölgedeki eskiciler, antikacılar, galeriler, hamamlar, cafe’ler üzerinizde farklı bir etki bırakıyor.

Başınızı kaldırıp aralarına çamaşır gerilmiş, sıvası dökük evleri seyretmek de cabası. Hepsinin bir hikayesi, hepsinin bir sihri var.

İşin sırrı yürümekte, kıvrılıp bükülen sokaklara özgürce sapmakta, köşeden keyifle dönmekte, en küçük kapının arkasındakini bile merak etmekte, tozlu raflarda detaylı bir göz gezintisi yapmakta. Eskinin eskiyle barışık bir şekilde yaşadığı Çukurcuma, özellikle son dönemde sürekli yükseliş yaşayan etnik-otantik-eklektik kelimelerinin hakkını veren pek çok hazineyle dolu.

Gri kaldırımlar ile sarı ışıklı dükkanlar arasında neler bulabilir, nelere dokunabilirsiniz? En başta, çoğu geçmişte varolmuş başka hayatlara tabii ki. Antika ve eski eşya satan dükkanlarda, farklı yüzyıllardan günümüze ulaşmış farklı tarzlarda mobilya, aydınlatma, tekstil, aksesuvar ve takılar sergileniyor.

Beyaz eşya hariç tüm eski ev eşyalarını satan Nostalji, Rum evlerinden ve Anadolu’dan gelen eski eşyaları bulabileceğiniz Işık Antik, tam bir antika cenneti sayılabilecek Antikarnas, ikinci el eşyalar satan Başbaydar Antik, uğrayabileceğiniz ilk mağazalar.

Fransa’dan gelen antika ve eskitme eşyaları satan Imrahor, döneminin sanatsal özelliklerini taşıyan iyi durumdaki ürünlerle dolu. Mağaza önünde sergilediği koltuklarla hemen fark edilen Güney Ticaret’in tam çaprazında rengarenk avizeleri ve lambalarıyla dikkat çeken Melih Gülay var.

Altıpatlar Sokak’taki Evihan, sıkıcı bir şirket ortamında uzun süre çalışmış olan Kristin Evihan’ın Cam Ocağı’nda aldığı 15 günlük bir kurstan sonra açtığı 100 yıllık geçmişi olan bir dükkan. Camla çalışırken kendini kısıtlamaksızın renklerle oyun oynayan Kristin Evihan, genellikle doğadan esinlenerek çeşitli hayvan figürleri, balık motifleri ve insan yüzleri tasarlıyor.

2000 yılından beri Tardu Kuman’ın tasarımlarını sergileyen Stoa mağazasında, masif ahşabın doğallığının korunduğu, el emeği ağırlıklı olarak üretilen ve metal, deri, cam gibi malzemelerin de karıştığı tasarımlar (masa, bank, sehpa, kitaplık, CD’lik, kanepe, koltuk, askı, dergilik, şezlong...) bulabilirsiniz.

ÇUKURCUMA’NIN EN ÖNEMLİ SOKAĞI

Çukurcuma’yı Çukurcuma yapan sokaklardan biri, hatta en önemlisi, adını 1800’lü yıllarda İstanbul’da yaşamış Francesco della Suda isimli İtalyan bir eczacıdan alan Faik Paşa Sokağı. Burayı adım adım dolaşmanız gerek. Yokuş boyunca sıralanan taş binalardan sol taraftakiler daha gösterişli, sağ taraftakiler ise daha mütevazıdır; bunun nedeni geçmişte solda aristokratların, sağda ise onların hizmetkarları ya da sıradan halkın oturmasıymış.

Bu sokaktaki yüksek tavanlı binalardan birinde bulunan A la Turca, loş bir ışıkla aydınlanan merdivenlerle ulaşılan katlarında çok özel mekanlar yaratmış. Randevu ile gezilen A la Turca’nın ana konusu Anadolu kökenli halı ve kilimler olsa da, üç katlı mekanda pek çok mobilya ve aydınlatma da var. Meraklıları için not: Bodrum katında sergilenen küpler ve özellikle özel Erzurum küpleri koleksiyonu çok ilgi çekiyor.

Aynı sokakta geniş vitriniyle dikkat çeken bir başka adres, Halide Didem Kurt tasarımı ayna, konsol, aydınlatma ve aksesuvarları bulacağınız iki katlı Halide d. mağazası. Çizme formunda bir vazo ya da gözü kulağı olan bir sandalye... Hem gezebilir, hem eğlenebilirsiniz.

ZAMANSIZLIĞIN ORTA YERİNDE

Kurucu ortaklardan Emine Turan’ın kişiye özel yaptığı takı tasarımlarının yanı sıra aksesuvardan mobilyaya pek çok orijinal tasarıma sahip Accenturc’te, hiç aklınıza gelmeyecek şeyler çıkabilir karşınıza. Geleneksel çay bardağı ile klasik su bardağını birleştiren ilginç bir bardak tasarımı ya da geçen yılın favorisi bavul tabureler gibi...

Farklı bir deneyim içinse, Galeri Artist’in Çukurcuma’daki şubesini ziyaret edebilirsiniz. Sergiler ve koleksiyonerlere sunduğu danışmanlık işleviyle sanatseverlere hizmet veren galeri, Fikret Mualla, Sabri Berkel, Ergin İnan, Ekrem Kahraman, Komet, Mehmet Güleryüz, Yiğit Yazıcı ve İsmail Acar gibi değerli isimleri ağırlıyor.

Dün ve bugün arasında, adeta zamansızlığın orta yerindesiniz Çukurcuma’da. Sokakları gezip keşiflerinizi yaptıktan sonra, eski eşyalara yeni hikayelerini yazdırmak üzere eve dönmek çok zevkli olacaktır.

BU ÜRÜNLERİN BİR EŞİ YOK

Chic Shock, Çukurcuma’da açılan yeni dükkanlardan biri. 32 yıldır İtalya’nın Chianti bölgesinde yaşayan kostüm tasarımcısı Sibel Diker’in sahibi olduğu bu dükkanda satılan çantaların her biri tek. Şapka, elbise, çiçekli asker montları, eski kumaşlarla yapılmış elbiseler, eski korselerden yapılan etekler, dekupaj tekniğiyle yapılmış paravan ve tepsiler de bulabilirsiniz.

STİL

Ben size ‘Desa’ desem

Evet, ben size Desa desem, siz bana ‘deri’ dersiniz. Tam bir deri uzmanı olan Desa, yaşamı kolaylaştıran, modern, pratik ve rahat bir tarzda tasarladığı ev koleksiyonuyla deri ve ahşap buluşmasına yeni yollar açıyor. Koleksiyona yeni eklenen deri yatak çarpıcı bir seçim olabilir.

KEŞİF

Aydınlatma cenneti

Kapalıçarşı’ya yolunuz düştüğünde (mutlaka düşsün), Bazaar Kılıç’taki aydınlatmalara mutlaka göz atın. Küçük mozaik olanların fiyatları 15 YTL, özel imalat setler ise bin 500 dolara kadar çıkıyor. Tel: (0212) 527 75 01

TAKİP

Üçleme

Vazo-çiçek-mum üçlemesinde zor rekabet edilen bir estetiğe sahip Fransız Sia markası, evinizin havasını bir anda değiştirebilen koleksi-yonlarıyla

Mudo Concept mağazalarında...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI