ANTALYA HABERLERİ

'Zamansız Fotoğraflar' Antalya'da

DHA
10.02.2018 - 12:47Son Güncelleme :
DHA

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) - TÜRKİYE'nin ilk kadın fotoğrafçısı unvanına sahip Yıldız Moran'ın 'Zamansız Fotoğraflar' adlı sergisi Antalya'da açıldı.

Antalya Kültür Sanat (AKS) Galerisi'ndeki siyah-beyaz fotoğraf sergisinin açılışlını Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, yönetim kurulu üyeleri, Yıldız Moran'ın oğlu Olgun Arun, eşi Nazlı Arun, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyesi Handan Dayı yaptı.

'İZ BIRAKMIŞ BİR FOTOĞRAFÇI'

ATSO Başkanı Davut Çetin, 1932-95 yılları arasında yaşayan Yıldız Moran'ın, Türk fotoğraf tarihinin en önemli, en benzersiz isimlerinden biri olduğuna vurgunu söyledi. Moran, Türkiye'nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı olduğuna değinen Çetin, "1953 yılında İngiltere'de açtığı ilk kişisel fotoğraf sergisinde yer alan fotoğraflarının tümü satılmış. Moran, fotoğraf dünyasında silinmez bir iz bırakmış fotoğraf sevdalısıydı" dedi.

ESERLERİ PERA MÜZESİ'NDE

Yıldız Moran'ın film yapımcısı oğlu Olgun Arun da annesinin 18 yaşında fotoğraf makinesini eline aldığını, İngiltere'de ünlü fotoğrafçı John Vıckers'in de öğrencisi olduğunu hatırlattı. Olgun Arun, "Annem; çektiği fotoğraflarına ruhunu, aklını, kalbini de katarak görüntünün izini derinleştiren bir fotoğrafçıydı. Portekiz, İspanya ve İtalya'yı tek başına dolaşarak fotoğraf çekti. 1954 yılında İngiltere'de 5 kez kişisel sergi açtı. Türkiye'ye dönüp sanat tarihçisi dayısı Mazhar Şevket İpşiroğlu ile birlikte Anadolu'yu gezdi. Ayrıca stüdyosunda portre fotoğrafçılığı yaptı, firmaların da tanıtım fotoğraflarını çekti. 1950-1962 yılları arasında kaydettiği 8000 negatif kare arasından özenle seçilen fotoğrafları Suna İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde sergileniyor" diye konuştu.

'ÜZERİNE ŞİİR BİLE YAZILIR'

Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Görevlisi Handan Dayı da "Yıldız Moran'ın fotoğrafları daha sosyal ve sanatsal. Fotoğraflarını farklı bir bakış açısıyla çekmiş. Fotoğrafların üzerlerine şiir bile yazılır" diye konuştu.

Pera Müzesi'nden Antalya'ya taşınan Yıldız Moran'ın 'Zamansız Fotoğraflar' adlı fotoğraf sergisi 29 Nisan'a kadar açık kalacak.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Zamansız Fotoğraflar' Antalya'da haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı