Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Zamanaşımı hesabında önemli açık

13 Şubat 2013 - 23:01Son Güncelleme : 13 Şubat 2013 - 03:02

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) zaman aşımına uğramak üzere olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları sorgulamak üzere hayata geçirdiği internet sitesi büyük bir güvenlik açığına neden oldu. Bu açık nedeniyle herhangi bir kişi, sitede isim ve soyadla yaptığı aramayla toplumun yakından tanıdığı isimler de dahil olmak üzere herkesin hesabında unuttuğu miktara ulaşabiliyor.

TBB, vatandaşların bankalarda unuttuğu hesapları için “www.zamanasimi.org/tbb” internet sitesini hizmete sunduğunu duyurdu. Bu sitede yapılan basit bir aramayla bankalarda zaman aşımına uğramak üzere olan hesap bilgileri, TBB'nin internet sitesindeki arama motorunda görüntülenip, gerekli işlemlerin yapılmasıyla hesapta unutulan paranın Tasarruf Mevduat Fonu'na devredilmesinin önüne geçiliyordu.

Zamanaşımı hesabında önemli açık Bankada hesabı olanlan dikkat

Ancak sistemdeki sorgulamanın sadece isim ve soyadına dayalı olması bir güvenlik açığını da ortaya çıkardı. Buna göre, açıktan faydalanmak isteyen kötü niyetli şahıslar, sadece belirli bir kişinin isim bilgilerini girerek yaptıkları sorgulamalarda eğer o kişilerin hesaplarında para kalmış ise ona ait banka şubesini, hesap numarasını ve kalan miktarı görebiliyor.


 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 19 Yorum }
 • ayşe bayraktar 13.2.2013 10:33:09
  Korkulacak birşey yok ortada. "var olan para için yok" diyebiliyorsanız, "o ben değilim" i de pakala söyleyebilirsiniz.Sevgiler.
 • ayşe bayraktar 13.2.2013 10:17:22
  Bizzat baktım.. Öyle korkulacak kadar birşey değil.. Birde benim gibi 3 aileden birinin kullandığı bir isme sahipseniz, rahat olun.. Alacaklıların aramalarına karşı endişelenmeyin.. Zaten hesabınızdaki var "olan para için yok "diyorsanız, pekala da "o ben değilim" diye de belirtebilirsiniz. Sevgiler
 • Aylin (Saht) 13.2.2013 09:57:59
  Şu ülkede doğru düzgün işleyen hangi mekanizma var?
 • Bugrahan Cilsal 13.2.2013 09:40:12
  Timur Aksak, bu tur teknik altyapili hizmetlerin bile guvenlik cercevesi ve prosedurleri kamu yonetimi seviyesinde belirlenir veya belirlenmelidir. Yapamiyorlarsa maaşı da hak etmiyorlar demektir.
 • Ahmet Demir 13.2.2013 09:38:28
  Birinin Banka hesabını Başklarına Açaklamak KANUNEN SUÇTUR !!Bazıları Suç işlenmesine ONAY veriyorlar !!sUÇ İŞLEMEK mEŞRU MU DUR YANİ ???
 • levent atilla 13.2.2013 09:38:17
  belli rakamların üstünde şubenize başvurun yazıyor,yani rakam görünmüyor ama min.ne kadar dan sonra onu bilmiyorum 50 Tl den sonra olabilir.ama yinede saçmalık... !!!
Sayfa Başı
HaberlerAdanayurt yangınıPYDEl BabTrumpABDABD seçimleri