Ege Haberleri

EGE

  Zamana Direnenler yarın yayınlanıyor

  İZMİR, (DHA)
  30.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KANAL B tarafından “Zamana Direnenler” programı için konuşan Yaşar Aksoy’un, “Kurtuluşunun 90’ncı Yılında İzmir” belgeseli yarın saat 21.00’de yayınlanacak.

  Yapımcı-yönetmen Zeynep N.Kafkas, kamereman Kadem Ataçer ve ulaştırmacı Ender Karahan’ın Çeşme’ye gelerek Yaşar Aksoy’un evinde yaptığı saatler süren çalışma sonucu hazırlanan program, savaş yıllarını ve bağımsızlık düşüncesini yansıtıyor. Yaşar Aksoy, özelde İzmir çevresinde oluşan işgal ve kurtuluş gelişmelerini, genel resmin içinden geçerek dinleyicilere sunuyor.

  Belgeselde Yunan işgalcilerine ilk kurşunu atan gazeteci Hasan Tahsin, ulusal direniş fetvası veren Denizli Müftüsü Hulusi Efendi, Maraş direnişini ateşleyen Sütçü İmam, Antep direnişinin kahramanları Karayılan ve Şahinbey, Ege direnişinin öncüleri Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Gökçen Efe, Dersim’in Mustafa Kemalci kahramanı Diyap Ağa, büyük taarruz ile ileri atılan Fahrettin Altay Paşa’nın 5. Süvari Kolordusu, Batı Anadolu’nun adım adım istiklaline kavuşması, 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtuluşu, Teğmen Ali Rıza Akıncı’nın 9 Eylül sabahı İzmir Hükümet Konağı’na bayrak çekişi, İzmir yangını gibi ilginç ayrıntılar programın akışı içinde şiirsel bir dille anlatılıyor.

  Türk Ordusu İzmir’e girerken İzmirli Sırrıye Teyze’in (edebiyatçı ve şair Turgay Gönenç’in annesi) eliyle diktiği Türk bayrağını, tam 90 yıl sonra Yaşar Aksoy’un kendi arşivinden çıkararak ekranda dalgalandırması finali oluşturuyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı