Gündem Haberleri

  Zaman tünelinde oyun dünyası

  Batuhan Okur batuhanokur@hurriyet.com.tr
  11.02.2005 - 01:17 | Son Güncelleme:

  İlkokula başladığım yıllardı sanıyorum, babam kardeşimle bana pille çalışan ilk elektronik oyuncağımı almıştı. Çok basit bir likit kristal ekranı ve sağa ve sola hareket etmeye olanak tanıyan yön tuşları vardı. Bu tuşları kullanarak elinizdeki ağ ile yukarıdan düşen kelebekleri yakalamaya çalışıyordunuz.

  Zaman değişti, bizim oyuncaklar müzelik oldu, şimdi muazzam oyun makineleri ortaya çıktı. Wi-Fi ve İnternet üzerinden karşılıklı oyun oynama dönemi başladı. Sony bu ay taşınabilir oyun makinesini Amerika’da piyasaya sürüyor. Benzeri bir ürün uzun dönem lider Nintendo’dan geçen kasımda piyasaya çıktı, kısa zamanda 2,5 milyon adet sattı. Microsof’un Xbox 2’si ve Sony’nin Playstation 3’ü yolda. Oyunlar da öyle kelebek yakalama falan değil artık, Hollywood bütçeli film gibiler.

  Oyun oynayanların çehresi de değişmeye başladı, yaş ortalamaları yükseldi. Ama asıl ilginci oyun endüstrisi o kadar büyüdü ki, turnuvalar, yarışmalar derken, bir grup oyuncu, işi gücü bırakıp oyun oynama işini profesyonelce yapmaya başladılar. Geçen seneki WCG (Dünya Siber Oyunları, www.worldcybergames.com) Counter Strike adlı oyunun galibi takım 40 bin dolar kazandı.

  Oyun dünyasındaki bu trend devam edecek, bu tarz yarışmaları daha sık duyacağız. Durum böyle olunca hayattayken olimpiyatlarda bilgisayar oyunlarını görecek miyim acaba diye düşünmeden edemiyorum. Gerçi bilgisayar oyunları gün geçtikçe hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelse de, ben hala hanımı ikna edip, bir Playstation 2 alabilmiş değilim.

  Okur’un Gelenler Kutusu

  Soru:
  İnternet’te gezinirken bazı sayfalarda sürekli yeni pencereler açılıyor, bunu nasıl engelleyebilirim? (Işıl Dede, İstanbul)

  Cevap:
  Bu tür sayfaları engellemenin iki yolu var. Eğer Microsoft İnternet Gezgini kullanıyorsanız, Google ve Yahoo’nun ücretsiz olarak sağladığı, İnternet Gezgini’ne entegre olabilen Toolbar adı verilen programları kullanabilirsiniz. Diğer çözüm, Firefox adı verilen İnternet tarayıcısını tercih etmek. Firefox bu tarz yeni pencere açılmasını kendiliğinden engelliyor. Bu tarz pencerelerin açılmasının sebeplerinden biri bilgisayarınızdaki casus programlar da olabilir. Ben ücretsiz bir yazılım olan Ad-aware’in en basit modelini kullanıyorum. Ad-aware’i www.lavasoft.de adresinden indirebilirsiniz.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı