GeriSpor ZAFERİN TADI KAÇTI
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ZAFERİN TADI KAÇTI

2000 Avrupa Şampiyonası için vaat edilen prim Federasyon ile Milli futbolcuları birbirine düşürdü

Önceki gün 10 milyarlık primi reddeden ay yıldızlı futbolcular, primlerden kesilecek vergilerin kendileri tarafından ödenmesine karşı çıkıp, ‘‘Vergiyi Federasyon ödesin’’ diyorlar.

HÜRRİYET BÖYLE DUYURMUŞTU

A Milli takımın futbolcularıyla Futbol Federasyonu arasındaki prim tartışması devam ediyor. 60 milyarlık primin 25 milyara indirilmesine tepki gösteren futbolcular, vergi konusuna da karşı çıktı. Milli Takımlar Sorumlusu Selami Özdemir, olayın çözümlenmemesi durumunda görevini bırakacağını söyledi. Haberi ilk kez HÜRRİYET dünkü sayısında duyurmuştu.

Futbol Federasyonu'nun Milli Takımımız'ın Avrupa Şampiyonası öncesinde açıkladığı süper primin tartışmaları dün doruk noktasına ulaştı. Önceki gün futbolculara 60'ar milyar lira yerine 10'ar milyar lira verilmek istenmesi ve futbolcuların bunu kabul etmemesi gerilimi artırdı.

Milli maçlar öncesinde vaad edilen prim miktarına kamuoyundan büyük tepki gelmesi Futbol Federasyonu'nun bu konuda geri adım atmaya zorladı. 100'er milyar lira telaffuz edilirken, daha sonra bu miktar 60'ar milyar liraya çekildi. Bu arada her futbolcuya bir lüks Jeep sözü de kaynayıp gitti.

VERGİ TARTIŞMASI

Futbol Federasyonu, ay yıldızlı oyuncuların primlerinin 25'er milyarlık kısmının havuzda toplanan paralar, kalanın da hakedilen kazançlar olduğunu belirtip, bundan doğacak vergilerin oyuncular tarafından ödenmesini istedi. Milli Takımlar Sorumlusu Selami Özdemir, bu konuda ‘‘Havuzda toplanan 25'er milyar liranın brütü yaklaşık 40 milyar lira tutuyor. Eğer bu rakamı net olarak düşünürsek, o zaman da brüt 75-80 milyar liraya varıyor. Dolayısıyla primler totalde çok büyük rakamlara ulaşıyor. 99 yılında bu primleri verdiğimiz zaman vergisi daha yüksek çıkıyor. Çünkü geçmişte ödenen primler de dikkate alınıyor’’ açıklamasını yaparken, futbolcular vergilerin kendileri tarafından değil, federasyon tarafından ödenmesi koşulunda ısrar ediyorlar.

ÖZDEMİR: SÖZ VERDİK

Milli Takımlar Sorumlusu Selami Özdemir, ‘‘Futbolcularımız bu primi hakettiler. Ancak Türk toplumundan büyük tepki gelince ne yapacağımızı şaşırdık. Bir de üstelik prim vergisi geldi. Biz söz verdik. Sözümüzü yerine getirmezsek, yönetimde kalırım ama milli Takımlar Sorumluluğu görevimden istifa ederim’’ dedi.

Öte yandan Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy daha önce primlerden vergi kesilmemesi için Maliye Bakanlığına müracaat etmişti. Ancak bu konuda henüz bir sonuç alınamadı.

Türkiye 99'da hiç yenilmedi

A milli takımımız 1999 yılını namağlup kapattı. Tarihinde ikinci Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine katılma hakkını kazanan milli takımımız, 7 resmi karşılaşmada 3 galibiyet, 4 beraberlik elde etti. 11 gol atan milliler, filelerinde 4 gol gördü. Milli takımımızın deprem nedeniyle Norveç ile deplasmanda oynaması gereken özel karşılaşma da iptal edilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle