Dünya Haberleri

  Zafer kazanan kim

  Hürriyet Haber
  15.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Güvenlik Konseyi’nin 1071 sayılı kararı uyarınca dün sabah Lübnan’da silahlar sustu. İsrail askerleri ile Hizbullah arasındaki münferit çatışmalar dışında durum sakindi. Şimdi iki taraf da zafer kazandığını iddia ediyor. Hizbullah "ilahi zafer" ilanında bulunurken, İsrail "Hizbullah artık devlet içinde devlet değil" dedi.

  LÜBNAN’da BM’nin inisiyatifi ile varılan ateşkes anlaşması dün sabah 08.00 itibariyle yürürlüğe girerken her iki taraf da savaşı kendisinin kazandığını iddia ediyor. İsrailli yetkililer savaştan avantajlı çıktıklarını savunurken Hizbullah da, Lübnan’ı büyük zaferinden dolayı kutlayan ve halka 34 günlük bombardımanda gösterdiği sabırdan dolayı teşekkür eden el ilanları dağıttı.

  İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ordusuna ateşkese uyulması emrini verdi. Hizbullah da İsrail karara uyduğu sürece kendisinin de uyacağını bildirdi. Bu arada İsrail askerleri, kendilerine saldırdıkları gerekçesiyle 6 Hizbullah militanını vurdu. İsrail birlikleri Lübnan’dan çekilmeye başlarken Hizbullah gerillalarına silah akışının engellenmesi konusunda bir mekanizma oturtulana kadar bu ülkeye karadan ve denizden ablukanın süreceği bildirildi.

  İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev, İsrail açısından diplomatik durumun avantajlı olduğunu söyledi. Hizbullah örgütünün "devlet içinde devletinin ve İsrail askerlerine sınırdan ateş açma imkanının" ortadan kalktığını belirten sözcü, Hizbullah’ın güneydeki varlığının ortadan kaldırılmasının İsrail için stratejik önemi olan bir "artı" olduğunu ifade etti. Başbakan Ehud Olmert ise, bir aylık savaşta ne kazanıldığına dair hükümete yönelik eleştirileri mecliste yanıtladı ve Lübnan’a saldırı konusunda tüm sorumluluğu üzerine aldığını söyledi. Ölen 159 İsrailli’nin ailelerine taziye dileyen Olmert, komutanlara teşekkür etti ve "Ateşkes İsrail’in diplomatik başarısıdır" dedi.

  İLAHİ ZAFER

  /images/100/0x0/55eade88f018fbb8f89be6d9Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, Lübnan’ın El Manar Televizyonu’nda İsrail’e karşı "zafer kazanıldığını" ilan ederken, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, bu "zaferi" kutlayan silah sesleri patladı. "Mazide büyük Arap orduları, İsrail karşısında yenilmişlerse de biz aynı savaştan muzaffer çıkıyoruz" diyen Nasrallah, BM Güvenlik Konseyi’nin son 24 saatte yürürlüğe giren ateşkes kararına işaret ederek, "Şimdi silahsızlanma müzakerelerinin zamanı. Ancak bu, gizli hükümet müzakereleriyle yapılacak ki düşman İsrail devletinin çıkarlarına hizmet edilmesin" dedi.

  Ateşkesin yürürlüğe girmesiyle Hizbullah liderleri "ilahi zafer" ilan ederken örgüt, Lübnan’ı büyük zaferinden dolayı kutlayan ve halka 34 günlük bombardımanda gösterdiği sabırdan dolayı teşekkür eden el ilanları dağıttı.

  El ilanlarında "Allah’ın yardımı, mücahitlerle sizin sabrınız sayesinde kazandığınız büyük zaferden dolayı sizi tebrik ederiz" deniliyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da Hizbullah’ın askeri mücadeleyi kazandığını savundu.
  /images/100/0x0/55eade88f018fbb8f89be6db
  BM’nin ateşkes kararından sonra, Lübnan’da yollar evlerine dönen mültecilerle doldu. Ülkenin bombaların mahvettiği güneye giden karayolları dün sabah ateşkesin yürürlüğe girmesiyle binlerce aracın akınına uğradı.

  İsrail ordusu ise, binlerce Lübnanlı mültecinin evlerine dönmek için yollara düşmesine rağmen stratejik noktaları kontrol ettiklerini belirterek "Bölgedeki varlığımız gerektiği takdirde Litani nehrinden itibaren tüm güney Lübnan’ı fethedebilecek şekilde" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı