Gündem Haberleri

  Zafer coşkusu

  Hürriyet Haber
  01.09.2013 - 01:08 | Son Güncelleme:

  30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları gündüz düzenlenen törenlerin ardından gece de halkın yürüyüş ve fener alaylarıyla coşkuya dönüştü.

  Birçok il ve ilçede ellerine bayraklarını alanlar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın 91’inci zafer yılını kutlamak için yollara döküldü.

  GEZİ SLOGANLARI

  İstanbul Şile’de Terminal Meydanı’nda toplanan yaklaşık 1000 kişi ellerinde Türk Bayrakları ile çeşitli sloganlar atarak yürüdü. Belediye Meydanı’nda bulunan Atatürk büstü önüne ulaşan kalabalık İstiklal Marşı okuyup ve saygı duruşunda bulundu.

  Zonguldak Belediyesi’nin düzenlediği Zafer yürüyüşü ve Fener Alayı’na CHP, İşçi Partisi, ADD üyelerinin de aralarında yer aldığı 250 kişi katıldı. 10’uncu Yıl Marşı eşliğinde yürüyüşe başlayan kalabalık, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘Kahrolsun Amerika, tam bağımsız Türkiye’ sloganları attı. Kalabalık yağmura rağmen yürüyüşünü sürdürdü.

  FENER ALAYI

  Eskişehir’de , Porsuk Çayı’nda teknelerle fener alayı yapıldı. Kent halkının ilgiyle izlediği fener alayı, Köprübaşı’ndan 10’uncu Yıl Marşı eşliğinde Mustafa Kemal Atatürk Köprüsü’ne kadar ilerledi. Burada havai fişek gösterisi düzenlendi.

  Bodrum’da kaymakamlık ve belediye tarafından organize edilen geleneksel fener alayının düzenlenmemesine tepki gösterenler, ellerinde Türk bayraklarıyla yürüdü. Yürüyüşe, sağ kolunda Atatürk’ün imzası, kulağında ay-yıldız küpesi, elinde de Türk bayrağı bulunan şarkıcı Fedon da katıldı. Fedon, “Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Bayrağı ilelebet yaşayacak. Çanakkale’de şehit olan bir dedenin torunuyum. Türkiye’de refah içinde yaşıyorsak atalarımızın döktüğü kanlar sayesindedir. Bu ülke bölünmeyecek” dedi.

  KEMAL’İN ASKERLERİ

  Alanya’da Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ilçe şubesinin düzenlediği ‘Zafer Yürüyüşü’ne yaklaşık 1000 kişi katıldı. Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gökyüzüne fener bırakıldı. CHP İlçe Teşkilatı, dernek ve sendika temsilcilerinin de katıldığı yürüyüşte, ‘Mustafa Kemalin Askerleriyiz’, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ ve ‘Her Türk Asker Doğar’ sloganları atıldı. Bir grup ise Türk bayrağı ve Atatürk posteri asılı iş merkezinin çatısına çıkarak, ‘Bu topraklarda Mustafa Kemaller Yenilmez’ yazan pankart asıp, meşale yaktı.

  HAKKÂRİ’DE KIRMIZI HALI

  Hakkâri’de ilk kez valilik bahçesinde düzenlenen resepsiyonda, misafirler vali yardımcıları tarafından kapıda karşılandı. Kırmızı halıdan geçerek kendilerine ayrılan masalara oturanlar, askerlerle sohbet etti. Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Muzaffer Sönmez’le masaları tek tek dolaşan Hakkâri Valisi Necmettin Kalkan, misafirlere “Hoş geldin” dedi.
  DHA - AA

  On binlere konserler
  İstanbul Beşiktaş’ta 20 bin kişiye şarkılarını söylen Bengü, kırmızı beyazlı elbisesiyle asker selamı verdi. Bengü, dinleyicilerinden Omurilik Felçlileri Derneğinin Akülü Tekerlekli Sandalye kampanyası için destek istedi.
  40 bini aşkın Kartallı, Zafer Yürü-yüşü’nün ardından Kartal Meydanı’nda Gökhan Özen ve türkücü Özgür Doğan’ın konserleriyle eğlendi.
  Büyükçekmeceliler ise bu yıl 28’incisi düzenlenen Ata Zafer Halk Konseri’nde, Erol Evgin’in şarkılarını dinledi. Konsere ilçe halkı ellerinde bayraklarla katıldı. Bir çok kişi ‘Atam izindeyiz’ yazılı tişörtler giydi. Erol Evgin de sahneye kırmızı-beyaz kıyafetle çıktı.
  Kubat, Antalya Serik Stadyumu’nda Çanakkale Türküsü’nü okurken gözyaşlarına hakim olamadı.
  Murat Boz ise bayramı Manisa’da kutladı. 30 bin kişinin katıldığı konsere, bir grubun çıkardığı taşkınlık nedeniyle ara verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı