« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Zafer Büyük Britanyalı Lowes'in

Motosiklette Dünya Supersport Şampiyonası'nın Portekiz'de düzenlenen altıncı yarışını, Yakhnich Motorsport takımından Büyük Britanyalı Sam Lowes kazandı.

A.A
SON GÜNCELLEME

Motosiklette Dünya Supersport Şampiyonası'nın Portekiz'de düzenlenen altıncı yarışını, Yakhnich Motorsport takımından Büyük Britanyalı Sam Lowes kazandı, milli sporcu Kenan Sofuoğlu ise üçüncü oldu. Portekiz'de 4 bin 592 metre uzunluğundaki Portimao Pisti'ndeki 20 turluk yarışa, ikinci sırada başlayan Sofuoğlu, iyi start alarak liderliğe yükseldi. Avantajını 2. turda kaybederek, üçüncülüğe gerileyen Sofuoğlu, 11. turda Fabien Foret'i geçerek, ikinci sıraya çıktı. Pilotların sürekli birbirini geçtiği son 4 turda, iki kez birinciliğe yükselen Sofuoğlu, şampiyona lideri Sam Lowes ve takım arkadaşı Foret'e geçilerek, üçüncülükle yetinmek zorunda kaldı. Yakhnich Motorsport takımından Büyük Britanyalı pilotu Lowes, 35:32.882 dakikalık derecesiyle bitiş çizgisini ilk sırada geçerken, Fransız sürücü Foret ise 0.38 saniye arkasında ikinciliği elde etti.

Sofuoğlu, 1:45.730'luk dereceyle yarışta en hızlı turu atsa da şampiyonadaki en önemli rakibi Sam Lowes'un arkasında kalınca ikili arasındaki fark 39 puana çıktı. Geçen yılın Supersport şampiyonu Sofuoğlu, şimdiye kadar motosikletinde yaşadığı teknik aksaklıklar nedeniyle bu sezon kendisinden bekleneni henüz gösteremedi. Altı yarış sonrasında 4 kez podyuma çıkan Kenan Sofuoğlu, bu zamana kadar birer kez birinci ve üçüncü olurken, iki defa da ikincilik elde etti.

Sofuoğlu, motosikletinin önüne “Başbakanım Seninleyiz” yazan Erdoğan'ın bir fotoğrafını koydu

Sofuoğlu, Gezi Parkı olaylarından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği desteği, Portimao Pisti'nde bir kez daha gösterdi. Türk pilot, yarış öncesi start çizgisinde beklerken motosikletinin önüne “Başbakanım Seninleyiz” yazan Başbakan Erdoğan'ın bir fotoğrafını koydu. Dünya Supersport Şampiyonası'nın altıncı ayağı sonrasında pilotlar ve markalar klasmanındaki sıralama şöyle oluştu:

Sürücüler klasmanı
1. Sam Lowes (Büyük Britanya) 120 puan
2. Kenan Sofuoğlu (Türkiye) 81
3. Fabien Foret (Fransa) 81
4. Michael VD Mark (Hollanda) 62
5. Lorenzo Zanetti (İtalya) 55
6. Luca Scassa (İtalya) 53
7. Andrea Antonelli (İtalya) 46
8. Jack Kennedy (İrlanda) 44
9. Roberto Rolfo (İtalya) 38
10. Florian Marino (Fransa) 31

Markalar klasmanı
1. Kawasaki 130 puan
2. Yamaha 128
3. Honda 91
4. MV Agusta 44
5. Suzuki 12
6. Triumph 6
Supersport Dünya Şampiyonası'nda sezonun 7. yarışı 30 Haziran'da İtalya'nın Imola Pisti'nde yapılacak.

Kenan Sofuoğlu'nun şampiyonluk umudu azaldı

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nın Portekiz ayağının ardından, “Sezon sonunda şampiyonluk artık çok zor gözüküyor” dedi. Sofuoğlu Portimao Pisti'nde pistinde 3. sırada tamamladığı sezonun 6. yarışı sonrasında AA muhabirine değerlendirmede bulundu.Birinci sıradaki rakibiyle arasındaki puan farkını kapatmanın "neredeyse imkansız olduğunu ifade eden Sofuoğlu, "Bu saatten sonra 39 puan farkını yakalamak çok zor. Sezon sonunda artık şampiyonluk çok zor gözüküyor. Ama tabii nasipte varsa olur. Biz mücadelemizi vereceğiz” diye konuştu.

6 yarışın ardından bu zamana kadar yaşadığı en büyük sorunun “motosikletinin arka tekerleğinin viraj çıkışlarında kayması” olduğunu anlatan Kenan, sezon içinde yeterli test yapamamaktan dolayı bu sorunu çözemediklerini dile getirdi. Yarın Portimao ve gelecek hafta İspanya'nın Jerez pistlerinde testler yaparak 30 Haziran'da İtalya'nın İmola pistinde yapılacak yarışa en iyi şekilde hazırlanacaklarını söyleyen milli motosikletçi, şöyle devam etti:
"Arka tekerleğin viraj çıkışlarında kayması, mücadele sırasında beni geride bıraktırıyor. Bu ayarlarla ilgili bir sorun ve çözmek o kadar kolay değil. Şu anda motosikletimden gerçek anlamda memnun olduğumu söyleyemem.”
Sofuoğlu, Portiamo'daki Sam Lowes ve Fabien Foret'in ardından 3. olduğu yarışla ilgili ayrıca şunları söyledi:

“Yarışta bir planım vardı. Her şey istediğim gibi gidiyordu. Arkada bekleyip yarış ortalarına doğru atak yapmayı düşünüyordum ancak yarışın başlarında motorumun arka tekerleğinin yere iyi basmadığını hissettim. Motorum sürekli viraj çıkışlarında kayıyordu. Yarışın ortalarında Sam Lowes biraz direnmeye başlayınca ben de ikinciliği alıp onu yavaşlatmak istedim. Çünkü takım arkadaşım Fabien Foret'in de bu grubun içerisine girmesini, bu şekilde Lowes'ı 3'üncülüğe atmayı planlıyordum. Sıralamada çok gerideyim ve benim için sadece yarış kazanmak yeterli değildi. Ama hiçbir şey istediğim gibi gitmedi. Bu bir yarış, olabilir. Demek ki bugünkü nasibimiz bu kadarmış."
Öte yandan yarış öncesinde pistte beklerken motorunun önüne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, üzerinde “Başbakanım seninleyiz” yazılı fotoğrafını koyan Kenan, bununla ilgili bir soruya da şöyle cevap verdi:

“Şu anda hassas bir dönemdeyiz. Ortalığın karışması değil, her şeyin düzelmesi taraftarıyız. Sonuçta ülkenin başbakanına destek vermek çok doğal bir şey. Ben başbakanımı seviyorum. Herkese, sporcusuna değer veren bir insan. Sevdiğimden dolayı kendisine destek oldum. Gönül bugün İstiklal Marşı'nı çaldırmak isterdi ama nasibimizde yokmuş. Yine de kürsüye Türk bayrağı ile çıktık. O da yeterliydi.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler