ANKARA HABERLERİ

Zabıta yıpranma hakkını istiyor

Hürriyet Haber
09 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 2012 - 17:04

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, can güvenliği bulunmayan zabıtanın yıpranma payıyla ilgili düzenlemenin bir an önce yapılmasını istedi.

Hürriyet Haber

4-11 Eylül Zabıta Haftası, yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Hafta nedeniyle zabıta müdürlüklerine bir kutlama mektubu gönderen Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, can güvenlikleri bulunmayan ve her gün onlarca olayla karşı karşıya kalan zabıta personelinin yıpranma payları ile ilgili düzenlemenin bir an önce yapılmasını istedi.

Yönetimin vitrin yüzü

Turbay, hafta ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Zabıta personeli bulundukları belediyenin aynası, yerel yönetimlerin vitrin yüzüdür. Belediye Başkanı ve yönetimi adına vatandaşla sürekli yüz yüze olan, birinci dereceden problem tespit ve çözüme yetkili kişi zabıta personelidir. Mesai mefhumu gözetmeden çok büyük fedakarlıklarla çalışan zabıta personeli, gün onlarca olayla karşı karşıya kalmakta, üstelik pek çoğunda can güvenliği tehlikesi yaşamakta. Özellikle işportacılar ve gecekonducu vatandaşlar karşısında savunmasız ve araç-gereçsiz olan zabıta personeli, kamuoyu gündemine de yansıdığı gibi sürekli bir saldırı mağduriyetine muhatap olmakta, kendini koruyacak unsurlardan yoksun bulunmaktadır.

Trafik Zabıta’ya bırakılsın

Böylesine tehlikeli, riski yüksek ve can güvenliği sorunu olan bir mesleğin yıpranma hakkından mahrum olmasını anlayabilmek mümkün değildir. Can güvenliği riski yok denilerek yıpranma payları verilmeyen zabıtaların, yeni yapılacak düzenlemede mutlaka yer almaları gerekmektedir. Güçlendirilmiş yerel yönetimlerde en başta trafik işleyişi zabıtalara bırakılmalı, zaten kentlerin kolluk kuvveti olarak görev yapan zabıtaların trafik akış, işleyiş ve cezalarından da sorumlu olmaları gerekmektedir. Bu ayrıca belediyeler için de ayrı bir gelir kalemi olacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Zabıta yıpranma hakkını istiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı