MALATYA HABERLERİ

Zabıta Personeline Hizmet İçi Eğitim Semineri Verildi

IHA
10.08.2015 - 15:06Son Güncelleme :

ZABITA PERSONELİNE EĞİTİM VERİLİYOR

IHA

Battalgazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeline yönelik hizmet içi eğitim semineri düzenlendi. Seminere katılan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Zabıta teşkilatının olmazsa olmazı disiplindir” dedi.
Battalgazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeline yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim semineri, Battalgazi Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Belediye Başkan Yardımcısı Abdulvahap Şerefhanlı, Zabıta Müdürü Ali Aydoğan ve Zabıta Müdürlüğü personeli katıldı.
Burada konuşan ve Zabıta teşkilatının önemine dikkat çeken Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Zabıtanın tarihçesine bakıldığında İslam Devleti’nde sosyal hayata yön veren ihtisap teşkilatıdır. İhtisap ise hesaba çekmek demektir. Bu göreve bakan kişilere de müntesip denilmektedir. Yani zabıta anlamındadır. Bu görevi Peygamberimiz döneminde de ilk yapan kişi ise adil ve adaletli olması hasebiyle karşımıza Hz. Ömer (r.a) çıkmaktadır. Şu an yaptığınız iş Peygamberimiz döneminde aşere-i mübeşşere ile müjdelenen Hz. Ömer (r.a)’ın görevini yapıyorsunuz. Bunun için adil ve adaletli olmak durumundayız. Adil ve adaletli olmak davranışla veya sözlerle tek bir unsurla olması mümkün değil. Duruşunuz, oturuşunuz, hareketiniz, giyiminiz, kuşamınız, birbirlerinize olan hitabetiniz ve vatandaşa olan hitabetiniz önemli unsurlardır. Bir kere gerçek hayatta kendinizi nasıl değerlendirirsiniz? Ben geçen bir arkadaşınızla beraber il dışında bir yere gittik. Orada bir zabıtanın bir başkasına bağırarak o bölgenin yöresel diliyle çağırdığını gördüm. Bunlar bize yakışan davranışlar değil. Zabıta teşkilatının olmazsa olmazı disiplindir. Yani hükümetin iki teşkilatı vardır. Yerel kolluk kuvvetleri ve genel kolluk kuvvetleri. Genel kolluk kuvvetleri dediğimiz merkezi iradenin kolluk kuvvetleri polislerdir. Yerelin kolluk kuvvetleri de zabıtalardır. Yani sizlersiniz. Polis teşkilatı nasıl ki disiplini yitirirse, toplumdaki hizmet adalet ve dengeler bozulursa, belediye teşkilatının kolluk kuvvetleri olan zabıta teşkilatı da bu dediğimiz dengeleri yitirdiği anda toplumun dengesi bozulur” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Zabıta Personeline Hizmet İçi Eğitim Semineri Verildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zabıta Personeline Hizmet İçi Eğitim Semineri Verildi haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:45
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  15:00
 • Akşam
  17:15
 • Yatsı
  18:48
Sayfa Başı