Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Zaafları ortada

ÖNCE Eskişehir, ardından Bursa.

Farklı amaçlar için mücadele eden dört takımın maçlarını seyrettim dün. Önce Ahmet İlhan’ın harika golü aklıma kazındı, ardından Eskişehir-Bursa yolu üzerindeki çalışmalarda doğru dürüst ışıklı bir uyarı levhasının olmayışı.
Bursaspor’un daha çok istediği ilk yarı biterken Trabzonspor’un yol yorgunluğu da benimki gibiydi. Takımın aslarını etkilemişti. İkinci yarıda Ozan’ın ısrarı, Sestak’ın fırsatçılığı öne geçirdi evsahibini. Dirençli ve organize oynuyordu Bursaspor. Orta sahası dağılan rakibinin boş alanlarını iyi değerlendiriyor ve hızla karşı alana geçiyorlardı. Ama bir türlü son hareketi yapamadılar. Final paslarını atmada başarısız olunca da tempoyu yükseltmenin dışında Bursaspor bu bölümde avantaj yakalayamadı.
Trabzonspor iyi değildi ama hala joker hakkını kullanmamıştı. Bu tür maçlarda asla yapılmaması gereken basit bireysel hatalardan biri penaltıyı getirdi.
Burak ısrarla takip etti ve Viyana’daki penaltının aynısını yaptırdı kaleciye. O penaltı sonrası kırmızı mı, sarı mı tartışmaları olmuştu.
Burak’ın dünkü açısı daha rahattı ve pozisyonu kameraların olduğu açıdan ve üstten gördüğüm için bence kaleciyi geçse golü atardı. Hakem Abay sarıyı tercih etti bu pozisyonda.

İçeride kaybetmemeli

Biri geçen sezon diğeri bu sezon ülkemizi Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden iki takımımızın biraz daha iyi ve organize futbol oynamalarını bekliyoruz haklı olarak. İki takımın da zaafı ortada. Trabzonspor’un savunma göbeği kötü. Bursaspor bitirici bölgede zayıf. Dünkü maçın röntgeni iki takımın bu sezonu şampiyon bitirebilmeleri için bu tür maçlarda yüzde 90 performans sergilemeleri gerektiği şeklinde.
Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor maçlarını bir puanla geçen Bursaspor devre arasına kadar iç sahada maç kaybetmemeli. Trabzonspor ise Burak’ı destekleyecek alternatif hücum gücünü devreye sokmalı. Maç boyu takımlarını destekleyen iki takım taraftarını ve bitiş düdüğüyle birbirlerine sarılan iki teknik adamı kutlamayı da unutmayalım.

Trabzonspor’un savunma göbeği kötü. Bursaspor bitirici bölgede zayıf. İki takımın şampiyonluk için maçlarda % 90 performans sergilemeleri gerekiyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI