Eğitim Haberleri

  YYÜ'nün ismi değişti

  AA
  22.06.2017 - 17:31 | Son Güncelleme:

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, "Son torba yasayla beraber ismimiz kabul edilmiş oldu. Üniversitemizin ismi artık Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak değişti" dedi.

  Battal, İstanbul'daki Yeni Yüzyıl Üniversitesi ile isim benzerliği nedeniyle sık sık problemler yaşadıklarını, özellikle resmi yazışmalarda bu sıkıntıların her iki üniversiteyi de etkilediğini söyledi.

  Bu nedenle YYÜ'nün başına Van ismini eklemek için girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Battal, şöyle konuştu:
  "Üniversitemizin isminin başına Van'ı koymamız gerekiyordu. Bir de Van'ın tarihi sürecine baktığımız zaman çok güçlü bir kent yapısına sahip, tarihi geçmişi oldukça güçlü olan bir kent. Dolayısıyla üniversitemizin de Van'ımızın güzel ismiyle anılması gerektiği kanaati hasıl oldu. Bu yüzden çalışmalarımızı yoğunlaştırdık ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi şeklinde ismimizi değiştirdik. Bu YÖK tarafından kabul gördü ve Meclise sevk edildi. Mecliste de son torba yasayla beraber ismimiz kabul edilmiş oldu. Üniversitemizin ismi artık Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak değişti."

  Rektör Battal, 2011 depremlerinden sonra yapılan yatırımlarla üniversitenin hızla büyüyen ve yenilenen yapısına yeni ismin de uygun olacağını söyledi.

  Üniversitenin ulusal ve uluslararası ölçekte önemli bir noktaya ulaştığına dikkati çeken Battal, "Dolayısıyla üniversitemizin isminin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi şeklinde anılması hem Van hem de üniversitemiz için çok önemli ve çok anlamlı oldu" dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı