Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yüzyıllık randevu

  Hürriyet Haber
  09 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ocak 2012 - 11:40

  Sefarad Yahudisi dedesi 1913’te Kırklareli’nden Küba’ya göç eden ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen, İstanbul’da akrabalarıyla buluştu. Ros-Lehtinen “Damarlarımda Türk kanı aktığını şimdi öğreniyorum. Demek ki mücadeleci yanım bundan geliyor” dedi.

  WASHINGTON’un en güçlü kadınları arasında gösterilen ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen’nin anne tarafından Kırklarelili olduğu ortaya çıktı. 

  Aralarında Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Eric Cantor’un da bulunduğu 8 kişilik bir heyetle Türkiye’yi ilk kez ziyaret eden Ileana Ros-Lehtinen, önceki gün Dolmabahçe’deki ofisinde Başbakan Erdoğan ile görüştükten sonra soluğu akrabalarının yanında aldı. Amerikalı politikacının hayatında ilk kez gördüğü İstanbul’daki kuzenleriyle buluşmada oldukça heyecanlı olduğu gözlendi.

  ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı’yla İstanbul’da yaşayan akrabaları arasındaki “sürpriz buluşma” merkezi Washington’daki sivil toplum örgütü Türk Amerikan Koalisyonu tarafından organize edildi. Şimdiye kadar varlıklarından bile haberdar olmadığı akrabalarıyla görüşen Ros-Lehtinen ailesinin Kırklareli kökleriyle ilgili bilgiyi Türk Amerikan Koalisyonu Başkanı Lincoln McCurdy’nin ağzından dinledi. Bir süredir aileyi hem kitaplardan, hem de akrabalarından araştıran McCurdy’nin anlattıkları ise Amerikalı politikacıyı hayrete düşürdü.

  Damarımdaki Türk kanı

  “Siz benim hafızam gibisiniz. Ailemle ilgili şeyleri ilk kez sizden duyuyorum” diyen Ileana Ros-Lehtinen Küba doğumlu. Seçim çalışmalarını da çoğunlukla “hispanik” köklerine atıfta bulunarak yürütmüş. Ailesinin Türkiye bağlantısının detaylarını duyunca “Damarlarımda Türk kanı aktığını da şimdi öğreniyorum. Demek ki mücadeleci yanım bundan geliyor” diyor gülerek.

  Dedesinin kardeşlerinin çocuklarıyla, torunlarıyla teker teker tanışan ABD’li politikacının elinde ise Lincoln McCurdy’nin kendisine verdiği, ailesiyle ilgili kitabın İngilizce baskısı var. İleşitim Yayınları’ndan çıkmış olan, Erol Haker’in kaleminden “Bir Zamanlar Kırklareli’de Yahudiler yaşardı. Kırklarelili Adato ailesinin hikâyesi”. Ailesiyle ilgili söylenenleri sık sık kitaba bakarak kontrol ediyor. Kuzenlerinin kendisine verdiği küçük armağanlar içersinde ise kendisini en fazla ailenin soyağacı mutlu ediyor.
  /images/100/0x0/55ea8f94f018fbb8f88801bc
  Aile kitabını bırakmadı

  ILEANA Ros-Lehtinen, İstanbul’daki Ritz-Carlton Oteli’nde gerçekleşen aile buluşmasında Adato Ailesi’nin hikayesini anlatan kitabı elinden düşürmedi. Duyduğu bilgileri sık sık kitaptan kontrol etti. İstanbul’daki kuzenleriyle hasret gideren Amerikalı politikacı annesinin teyzesinin kızı olan Sevim Hanım’ın torunuyla sürekli şakalaştı.

  1915 Kongre’nin işi değil

  İSTANBUL’da Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile görüştükten sonra beraberindeki heyetle birlikte Ortadoğu’ya hareket eden ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen, Ermeni meselesinde Türkiye’den yana. Ros-Lehtinen bir süre önce yaptığı konuşmada, 1915 olaylarının ne olduğunu belirlemenin Kongre’nin işi olmadığını söylemişti. Sorunun en iyi şekilde direkt olarak Türkiye ve Ermenistan tarafından ele alınması gerektiğini de belirtmişti.

  Dedesi 1913’te göç etmiş

  AMERİKAN Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen’nin ilginç aile hikâyesi şöyle: Sefarad Yahudileri’nden olan dedesi Çelebi Adato Kırklareli doğumlu. Çelebi Adato 1913 yılında bir erkek kardeşiyle birlikte Küba’ya göç ediyor. Küba o zamanlar Balkan Savaşları’nda perişan olmuş Trakyalı Yahudiler için umut vaat eden bir yer. ABD yerine Küba’yı tercih nedeni ise İspanyolcayı bilmelerinden kaynaklanıyor. Çelebi Adato’nun yanına daha sonra üçüncü erkek kardeş de geliyor. Türkiye’de kalan iki erkek kardeşten biri ise Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Ordusu’nda istihbarat subayı olarak görev yapıyor. Çelebi Adato ise Küba’da iş kuruyor ve yine Trakya’dan göç etmiş biriyle evleniyor. Ileana Ros-Lehtinen’nin annesi ve kendisi Küba doğumlu. Fidel Castro iktidara geldikten sonra, Ileana Ros-Lehtinen dokuz yaşında iken aile Miami’ye göç ediyor. Dede Çelebi Adato, Küba’ya gittikten sonra bir tek kez 1952 yılında Türkiye’yi ziyaret ediyor.
  /images/100/0x0/55ea8f94f018fbb8f88801be
  Obama’nın olası rakibine danışman

  KÜBA’nın başkenti Havana’da 1952’de doğan Ileana Ros-Lehtinen, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki en kıdemli kadın Cumhuriyetçi. Florida milletvekili Ros-Lehtinen, geçen yıldan beri meclisin etkili Dış İlişkiler Komitesi’nin başkanlığını yapıyor. Ros-Lehtinen Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından Mitt Romney’i desteklediğini açıkladı. Kasım ayında yapılacak seçimlerde Demokrat Başkan Barack Obama’nın karşısına çıkaracak güçlü bir aday arayan Cumhuriyetçi Parti’de en iddialı isim Romney. Ros-Lehtinen, geçen kasımdan beri Romney’nin dış politika danışmanlarından biri.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı