« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yüzyılın yarışı

4 kilometrelik pistte araçlar 200 tur atacak. Gözler seksi pilot Danica Patrick’te olacak. Yarışın şehre ekonomik katkısı ise 336 milyon dolar.

Razi CANİKLİGİL
SON GÜNCELLEME

Müthiş kapışmayı 400 bin kişi canlı izleyecek.

DÜNYADA izlenecek en önemli yarışlar arasında yer alan ve yüz yaşına basan Indy Car 500 mücadelesi bugün yapılacak. Muhteşem Yüzyılı tamamlayan yarış tarihi ve ilginç rakamlarıyla da herkesi şaşırtıyor. ABD’nin Indianapolis şehrindeki “The Brickyard” lakaplı Indianapolis Motor Speedway’de 100 yıldır düzenlenen 500 millik (804 km.) yarışı 257 bini oturarak toplam 400 bin seyirci canlı izleyecek. 33 aracın yarıştığı 4 kilometre (2.5 mil) uzunluğundaki pistte 200 tur atılacak.

“Görülecek en önemli yarış” unvanlı Indy 500, dünyada tek günde gerçekleştirilen en büyük spor olayı. 400 bin kişinin akın edeceği yarış için eleme ve sıralama mücadeleleri iki hafta öncesinden başlıyor. Yarışın şehre bıraktığı 336 milyon dolarlık ekonomik katkı Superbowl ve Daytona 500’den daha fazla.

Bu kez iddialı

1971 yılına kadar yarış pistine kadın sokulmazken, 100. yıl yarışında 4 kadın pilot, erkek rakiplerini zorlayacak. Hatta, bahisçiler seksi yarışçı Danica Patrick’i 1’e 25’lik oranıyla yedinci sıraya koymuşlar. Geçen yılın galibi Dario Franchitti ise 1’e 4 ile birincilik için favori gösteriliyor.

Gözler ise tartışmasız seksi yarışçı Danica Patrick’te. Nascar yarışlarına katılarak büyük başarıya imza atan Patrick’in geçen yılki Indy 500’ün birincisi İtalyan kökenli İskoçyalı Dario Franchitti’yi bu defa geçebileceği öne sürülüyor.

Son yarışta 6’ncı olmuştu

Dergilere verdiği seksi pozlarla erkeklerin büyük gözdesi olan Danica Patrick’in bu yılki yarışta zirveyi zorlaması bekleniyor. Elemeler sonunda mücadeleye 25. sıradan başlayacak olan kadın pilot, geçtiğimiz yılki yarışta kötü bir başlangıç yapıp geride kalmasına rağmen son anlarda rakiplerini geçerek altıncı olmuştu. Son yıllarda izlenme oranları düşen Indy 500’ün, seksi yarışçı ile eski ilgiyi yakalaması bekleniyor.

SPOR ETKiNLiKLERiNiN YEREL EKONOMiYE KATKISI

-Indianapolis’e: 336 milyon dolar
-Super Bowl: 286 milyon dolar
-Daytona 500: 230 milyon dolar
-Fransa Bisiklet Turu: 63 milyon dolar
-NCAA Final Four: 50 milyon dolar


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler