Gündem Haberleri

  Yüzyılın son havacılık rekoru

  Hürriyet Haber
  20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balonla dünya turunu gerçekleştirmek için 1 Marttan beri havada olan ‘‘Breitling Orbiter III’’ ekibi, rotanın dörtte üçünden fazlasını geride bıraktı. Bir aksilik çıkmadığı takdirde ekibin yarın sabah saatlerinde Afrika'nın kuzeybatısına iniş yaparak zafere ulaşması bekleniyor.

  Havacılık tarihinin en büyük hedeflerinden ve insanoğlunun en büyük düşlerinden biri, olağanüstü bir engel çıkmadığı takdirde yarın sabah gerçek oluyor. Uzun yıllardır birçok havcının rüyası olan balonla dünya turu denemelerinde hiç kimse, İsviçreli Bertrand Piccard ve ekip arkadaşı İngiliz Brian Jones kadar başarılı olup ileriye gidemedi. Geçen salı günü 22 bin 909 km'yle havada kalma rekorunu kıran ikili, halen Atlas Okyanusu üzerinde seyrediyor. Eski rekor, İngiliz Andy Elson ile Collin Prescott'a aitti. Önceki gün Haiti ve Dominik Cumhuriyeti'ni geride bırakarak okyanus üzerinde süzülmeye başlayan ekibin hedefi, yarın sabah Afrika'ya ulaşıp Mali'de toprağa ayak basmak. Ekibin çok kuvvetli bir hava akımı yakaladığı takdirde, Mali'nin iç kesimlerindeki dağlık bölgeye iniş yapmaları bekleniyor.

  Dün yapılan açıklamaya göre ‘‘Breitling Orbiter III’’ ekibi, 9 bin 900 metre yükseklikte saatte 125 km hızla seyrediyordu.

  Bu hedef gerçekleştiği takdirde Piccard-Jones ikilisi, hiç durmadan balonla dünya turunu tamamlayan ilk ekip olarak tarihe geçecek. 1 Martta İsviçre Alpleri'nden havalanan Orbiter ekibinin Cenevre kontrol kulesinde bulunan uçuş kontrolörü Brian Smith, ‘‘Eğer Atlas Okyanusu üzerinde kuvvetli bir akım bulabilirsek harika olacak. Biz burada çok heyecanlıyız. Çünkü büyük bir düş gerçek olmak üzere’’ dedi.

  Dün öğle saatleri itibariyle 37 bin 725 km'yi geride bırakan ekibin asıl hedefi, dünya turunu tamamlarken Mısır piramitlerine kadar uçmak ve burada iniş yapmaktı. Ancak meteoroloji uzmanları hava koşullarının Afrika'nın kuzeybatısına iniş için uygun olduğunu belirtiyorlar. İkili büyük ihtimalle bu akşam saatlerinde Moritanya semalarına ulaşacak ve yarın sabah da Mali'de olacak. Verilen bilgiye göre ekibin bu akşam Moritanya'ya inmesi de söz konusu.

  Hava kontrolörü Smith, bir ara Fas'a inmeyi de planladıklarını belirterek ‘‘Pilotlarımız aslında Casablanca'da park yeri geniş bir otele inmeyi tercih ediyordu’’ diye espri yaptı.

  Ekvator 40 bin km

  İsviçreli Bertrand Piccard ile İngiliz Brian Jones hiç mola vermeden balonla dünya turu denemelerini başarmak üzereler. Ekip, yaklaşık 38 bin km yol kat etmeyi başardı. Bilindiği gibi dünyanın çapı olan ekvator 40 bin km... Pazar sabahı Mali'de toprağa ayak basması düşünüler ekibin Büyük Okyanusu' geçerken gereğinden fazla yakıt harcamak zorunda kaldığı, bu nedenle tarihi mısır piramitlerine kadar uçamayacağı belirtildi.

  Havacı büyükanne

  Balonla dünya turunda zafere doğru uçan İsviçreli Bertrand Piccard, serüven ruhunu atalarından almış. 24 Mayıs 1934'de Detroit'te çekilen bu fotoğrafta Piccard'ın büyükannesi Jeanette Piccard, kayınbiraderi Jean Piccard'la birlikte balon yolculuğuna çıkmak üzereyken görülüyor.

  Dededen baloncu

  Eski bir hava kuvvetleri pilotu olan 51 yaşındaki İngiliz Brian Jones'un ekip arkadaşı Bertrand Piccard'ın ilginç bir özelliği var. 41 yaşındaki psikiyatr Piccard aileden baloncu ve serüvenci. Modern havacılığın önemli isimlerinden olan İsviçreli doktor Prof. Auguste Piccard, Bertrand Piccard'ın büyükbabasıydı. Bertrand'ın büyükannesi Jeanette Piccard da eşi ve kayınbiraderi mühendis Jean Piccard'la birlikte bolonla yolculuklara çıkıyordu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı