Gündem Haberleri

  Yüzyılın gerzekliğine 39 bin YTL ceza

  Hürriyet İnternet
  11.08.2006 - 18:12 | Son Güncelleme:

  Metronun tavanını delerek az daha büyük bir faciaya yol açacak sorumlulara verilecek para cezası en fazla 40 bin YTL olacak. Sondaja bir kaç dakika önce başlasalardı şimdi onlarca kişinin ölümüne sebep olmakla yargılanacak sorumluları bekleyen diğer ceza ise bir kaç yıllığına meslekten men cezası. 

  Mecidiyeköy Mahallesi, Raşit Rıza Sokak, 309 pafta, 1963 ada, 25 nolu parselde 3 farklı noktadan açılan sondajda deliklerinden biri Taksim-4. Levent metro hattının tünel çemberini delerek vagonlara çarpmıştı.  

  Şişli Belediyesi, İmar Kanunu'nun zemin etüdü için özel olarak ruhsat düzenlemesini öngörmediğini belirterek, "Bununla beraber, zemin etüdü yapılacak yerde belediyeden izin alınması, imar kanununun gereğinin sonucudur. Bu itibarla burada yapılan faaliyet hukuka aykırı izinsiz bir faaliyettir. Tespitler tamamlandığında, Belediye Encümeni tarafından İmar Kanunu'nun 42'nci Maddesi uyarınca mülk sahiplerine para cezası kesilecektir" açıklamasında bulundu. 

  İmar Kanunu'nun 42'nci maddesinde verilecek para cezasının alt sınırı 2006 yılı için 785 YTL, üst sınırı ise 39 bin 253 YTL olarak belirtilmiş. Kusurun niteliğine göre ilgililer, bir yıldan beş yıla kadar meslekten men cezası da alabilir.

  Ayrıca metroya verilen zararın yüzde 20 artışla ödenmesi gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet, olayda 100 bin euro zarar oluştuğunu açıkladı.  Kanunun ilgili maddesi göz önünde bulundurulduğunda 39 bin 253 YTL'ye ek olarak 120 bin euroluk zararın da ödenmesi gerekiyor.

  Sonuç olarak eğer vagonlara çarpan sondaj çubuğunun bir kaç ketre daha aşağıya inmiş olsaydı onlarca kişinin ölümüne sebep olmakla yargılanacak sorumlular şimdi metrodaki zarar için 222 bin 120 YTL (120 bin euro) ve İmar Kanunu'na muhalefetten 39 bin 253 YTL (eğer en üst sınırdan ceza alırlarsa) yani toplam olarak 261 bin 373 YTL ceza ödeyecekler.

  5 katlı bir otopark inşaatı için sondajı yapan Geos firması yetkilileri ise izne ihtiyaçları olmadığını iddia ederek belediyeyi suçladı. Geos, sondaj çalışması için herhangi bir ruhsata ihtiyaç olmadığını ancak işle ilgilenen ekibin Şişli Belediyesi'ne faksla bilgi verdiğini de öne sürdü. Firma ayrıca ellerinde bulunan İmar planında sondaj yaptıkları yerin altından metro geçtiğine dair bir uyarı bulunmadığını savunarak belediyeyi suçladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı