Gündem Haberleri

  Yüzyılın çevre felaketinde dev fatura

  Time
  04.05.2010 - 19:22 | Son Güncelleme:

  ABD, Meksika Körfezi'nde batan petrol platformu Deepwater Horizon'ın neden olduğu petrol sızıntısının daha geniş bir alana yayılmasını önlemeye çalışıyor. Ancak kısa zamanda bir çevre felaketine dönüşen kazanın etkilerinin önüne geçilemiyor. Yetkililer sızan petrolün temizlenmesinin maliyetini 14 milyar dolar olarak belirledi.

  Platformdan, ABD’nin Lousiana kıyılarına doğru sızan petrolün temizlenmesinin maliyetinin 14 milyar doları aşacağı belirtilirken, ABD Başkanı Barack Obama da yaşananlardan BP’nin sorumlu olduğunu söyledi.

  BP’yi Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısında yeteri kadar hızlı hareket etmemekle suçlayan Obama, “Açık konuşmak gerekirse,  durumdan tamamen BP sorumludur. Bu işin tüm faturasını BP ödeyecektir” diye konuştu.

  Meydana gelen petrol sızıntısını ağır ve eşi benzeri görülmemiş bir çevresel felaket olarak nitelendiren Obama, “Petrol sızıntısı halen devam ediyor. Bu da körfezdeki eyaletlerin ekonomi ve doğasının ciddi anlamda etkileneceği anlamına geliyor. Bu etkinin uzun süre bu bölgede kalacağını ve Louisiana gibi eyaletleri kendi evleri olarak benimsemiş binlerce ABD’linin geçimine de etki edeceğini tahmin ediyorum” dedi.    

  İnsanlık tarihinde yaşanan birçok nükleer ve kimyasal kazanın yanında, savaşların neden olduğu çevre felaketleri, bugüne dek on binlerce insanın hayatına mâl olduğu gibi, bir o kişiyi de sağlık sorunlarıyla yaşamaya mecbur bıraktı.

  İŞTE GEÇTİĞİMİZ YÜZYILIN EN BÜYÜK ÇEVRE FELAKETLERİ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı