"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Yüzümde çok çirkin izler var

Güzin Abla

Sorunluyum

Sevgili Ablacığım, ben 17 yaşında bir kızım. Sorunum pekçoklarınınki gibi aşk meselesi değil. Cildimden çok şikayetçiyim. Birçok yaşıtım gibi sivilcelerim var. Zaman zaman yüzümde iri sivilceler çıkıyor ve bunları sıktığımda da cildimde derin izler bırakıyor. Bu izler geçmiyor. Şimdi sivilcelerim biraz azaldı ama izleri kaldı. Ne yapmalıyım ki, hem sivilcelerden kurtulayım, hem de yüzümdeki izler geçsin.

Sevgili Kızım, hemen hemen tüm cilt uzmanları sivilcelerin temizliğe dikkat etmemekten kaynaklandığını söylüyorlar. Özellikle de senin yaşlarında, yağlı ciltli gençler kolaylıkla sivilceleniveriyor. Bugün cildi derinden temizleyen, cildin nem dengesini koruyan ve sivilce oluşmasını önleyen pekçok ürün var. İthal ürünler hemen hemen her eczanede satılıyor. Bu tür losyon ve sabunlarla cildini temizleyebileceğin gibi, sabah akşam ılık su ve iyi cins bir cilt sabunuyla da cildini derinlemesine temizleyebilir ve sivilcelerin oluşumunu önleyebilirsin. Yumuşak bir traş fırçasıyla da zaman zaman cildini sabunlamalısın. Ama asla sert davranma cildine. Bildiğimiz gülsuyunu da tonik gibi kullanarak, pamukla cildinin üzerinde gezdirebilirsin. Bunun yanısıra uzmanlar sivilcelere neden olarak çok yağlı besinleri (örneğin mayonezli hamburger) ve kolalı içecekleri de gösteriyorlar. Sivilcelerin iz bırakmaması için onları sıkmaktan kaçınmak gerekir. Ayrıca sivilce sıkıldıkça, çevreye yayılan mikroplar başka sivilcelerin çıkmasına da yol açabiliyor. Genellikle bu izler bir süre sonra geçer. Ama geçmeyen kalıcı izler varsa bunu ancak iyi bir dermatologun yardımıyla ya da iyi bir enstitüde bilgili ellerde yaptıracağın peeling işlemiyle giderbilirsiniz. Peeling cildin birkaç kat soyularak izlerin geçmesini sağlayan bir işlem. Ancak bunu yaptırdığında uzun bir süre güneşe çıkmamalısın.

FAKS: 0212 677 04 21

X