Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yüzüklerin Efendisi'nin galası Londra'da yapıldı

  Hürriyet Haber
  11 Aralık 2001 - 09:26Son Güncelleme : 11 Aralık 2001 - 09:26

  Yazar John Ronald Reuel Tolkien`in ünlü eserinden sinemaya uyarlanan Yüzüklerin Efendisi filminin ilk bölümü "Yüzük Kardeşliği"nin galası, dün gece İngiltere`nin başkenti Londra`da yapıldı. Yaklaşık 109 milyon dolara mal olan filmin Odeon sinemasında yapılan ilk gösterimini, yaklaşık 2 bin kişiyle birlikte filmde rol alan oyuncular da izledi.

  Filmde rol alan oyunculardan Liv Tyler, filmi izledikten sonra daha önce hiç böyle bir şey görmediğini söyledi. İzleyiciler filmde sihirli bir yüzüğü ``kötülerin`` eline geçmemesi için yok etmeye çalışan hobbit Frodo rolünü oynayan Elijah Wood`a da sevgi gösterisinde bulundu.  

  Filmde yüzüğü ele geçirerek Orta Dünya`ya hükmetmek isteyen karanlıklar efendisi Saruman`ı canlandıran Christopher Lee de, "Sanırım film sinema tarihine geçecek.  Çünkü hiç kimse daha önce böyle bir şey görmedi" dedi.

  Dünyada yaklaşık 10 bin sinemada 19 Aralık`ta gösterime girecek olan Yüzük Kardeşliği, Tolkien`in 1954-1955 yıllarında yazdığı romanınilk bölümünü oluşturuyor. Üçlemenin ikinci filmi "İki Kule" gelecek yıl noelde, üçüncü film "Kralın Dönüşü" de 2003 noelinde gösterime girecek.  

  Yeni Zelandalı yönetmen Peter Jackson tarafından Yeni Zelanda`da çekilen filmin ilk bölümü yaklaşık 3 saat sürüyor. 1973`te 81 yaşında ölen Tolkien`in romanı 50 dile çevrildi ve yaklaşık 100 adet milyon sattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı