Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yüzücüye fair-play ödülü

Sivas'ta üniversite öğrencileri arasında düzenlenen yüzme yarışında bacağına kramp giren arkadaşının boğulma tehlikesi geçirdiğini görünce yarışı bırakarak rakibini kurtaran yüzücü Ayhan Tuzlalı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından fair-play ödülüne layık görüldü.

A.A
SON GÜNCELLEME
Yüzücü Ayhan Tuzlalı'nın eğitim gördüğü Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Çimen, yaptığı açıklamada, CÜ Vakfı ve Garanti Bankası işbirliğiyle organize edilen Garanti Bilim Olimpiyatları etkinlikleri kapsamında, 12 Mart'ta üniversitenin yarı olimpik yüzme havuzunda yüksek okullarınca yüzme yarışı düzenlendiğini anımsattı.

Bu yüzme yarışında, okullarının öğrencisi olan Ayhan Tuzlalı'nın, yan kulvarında bacağına kramp giren sınıf arkadaşı Osman Yaraş'ın boğulma tehlikesi geçirdiğini görünce yarışı bırakarak rakibini kurtardığını hatırlatan Çimen, bu centilmence davranışından dolayı Tuzlalı'nın Yüzme Federasyonu tarafından plaketle, CÜ Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş tarafından da plaket ve takdir belgesi ile ödüllendirildiğini kaydetti.

Büyük bir centilmenlik gösteren Tuzlalı'nın fair-play adayı gösterilmesi için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'ne başvurduklarını ifade eden Çimen, TMOK Fair Play Komisyonu 2009-2010 Sezonu Türkiye Fair Play Ödülleri Jürisinin, yüzücü Ayhan Tuzlalı'yı “Davranış Dalı Şeref Diploması Ödülüne” layık gördüğünü bildirdi.

TMOK'dan bu ödülle ilgili kendisine mektup geldiğini belirten Çimen, yüzücü Tuzlalı'nın ve kendisinin 4 Haziran'da İstanbul'da Olimpiyatevinde düzenlenecek ödül törenine davet edildiğini kaydetti.

Öğrencisi Ayhan Tuzlalı'yı ödülden dolayı tebrik ettiğini ifade eden Prof. Dr. Çimen, bu ödülün Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi ve yüksek okulları adına gurur verici olduğunu belirterek, “Bu ödül bizi çok gururlandırdı” dedi.

Tuzlalı'nın şu anda bir vesileyle il dışında olduğunu belirten Çimen, Tuzlalı'nın da bu ödüle çok sevindiğini söyledi.

Tuzlalı'nın, Uluslararası Fair Play Konseyine de 2010 yılı fair-play ödülleri için aday gösterildiğini ifade eden Çimen, bu başvurunun da bu senenin sonunda değerlendirileceğini kaydederek, bunun Türkiye, Sivas ve üniversiteleri açısından önemli olduğunu vurguladı.

İlişkili Haberler