« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yüzücüler “çekirdekten” yetişecek

Mersin'de başlatılan pilot uygulamayla 1-3 yaş arası çocuklara yüzme kursu verilecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Mersin Pamukspor bünyesinde başlatılan ve yüzücüleri “çekirdekten yetiştirmeyi” amaçlayan proje kapsamında, 20 aylık Ada Kurtuluş, Liparis-1 yüzme havuzunda annesiyle, antrenör Ezgi Ülkü Aykut eşliğinde çalışmalara başladı.

Proje koordinatörü Suat Özdal,yaptığı açıklamada, projeyle yüzme öğrenme yaşını alt seviyelere çekerek, hem çocukların yeteneklerini daha erken ortaya çıkarmayı, hem de gelecek için daha iyi yüzücüler yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Başlattıkları projeyi başarıyla uygulayarak Türkiye genelinde yaygınlaşmasını arzu ettiklerini ifade eden Özdal, “Bu projeyi Türkiye'de ilk uygulayanlardan biriyiz. Eğer proje Türkiye genelinde yaygınlaşırsa yüzme branşında daha üst noktalara gelebiliriz” dedi.

Yüzme dersleri veren antrenör Ezgi Ülkü Aykut da, 2 yıl Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai Emirliği'nde çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönüş yaptığını söyledi.

Dubai'de 2-6 yaş arası çocuklara yüzme kursu verildiğini belirten Aykut, bu süreçte çalışmaları inceleyerek, eğitim aldığını ifade etti.

Daha sonra Türkiye'ye döndüğünü anlatan Aykut, “Daha önce Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Macit Özcan Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen yüzme kurslarında kreş grubunda çalışıyordum. Daha sonra 2 yıl yurt dışında bulundum. Türkiye'ye dönünce Dubai'deki uygulamayı hayata geçirmeye karar verdik” diye konuştu.

Uygulamanın Almanya, Rusya, Ukrayna gibi ülkeler ile Dubai'de başlatıldığını ve verimli sonuçlar alındığını dile getiren Aykut, şöyle devam etti: “Yakın bir zamanda olimpiyat yarışları oldu. Orada başarılı olan ve rekor kıran yüzücülerin antrenörleri, 'sporcuların yüzmeye küçük yaşlarda başladığını, 3-5 yaş arası tamamen stile yönelik çalışmaların gerçekleştirildiğini ve sporcunun 9 yaşından itibaren yetiştirildiğini' anlattı. Biz de bu uygulamayla çocukların küçük yaşlardan itibaren yüzmeyi öğrenerek, gelecekte başarılı sporcular hale gelmesini amaçlıyoruz. Temennimiz Türkiye'de ilk olduğunu düşündüğümüz bu uygulamanın, ülke genelinde yayılması, yüzme sporunda dünyada adımızın duyulması için bir altyapının oluşmasıdır.”

“Suda iletişim”

Verilecek eğitimle 1-3 yaş arası çocuklara hem yüzme öğreteceklerini, hem de ebeveynleri ile beraber kaliteli vakit geçirmelerini sağlayacaklarını vurgulayan Aykut, “Suyun içerisindeki iletişim anne ile çocuk, ya da baba ile çocuk arasında çok daha özel olacak. Bu eğitim sayesinde ebeveynler çocuklarıyla kaliteli vakit geçirirken, daha etkili iletişim kurabilecekler” dedi.

Çocukların yüzmeyi öğrenme sürecinin bünyesi ve ruh durumuna göre değişebileceğine işaret eden Aykut, şunları kaydetti: “Çocuğun, suya karşı ilk etapta antipatisi olabilir. Bunu aşma süreci önemli. Çocuk bunu aşıp suyun içerisinde kendini güvende hissettiği zaman yüzmeye başlayacaktır. Hedefimiz 1-1,5 ay gibi kısa sürede çocuklara bu özgüven duygusunu vermek. Bunu başardığımız zaman içgüdüsünde olan yüzmeyi hayata geçirecektir.”

Bunları da Beğenebilirsiniz