Gündem Haberleri

  Yüzsüzler gemisi

  Hürriyet Haber
  16.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir ABD firması, dünyanın en büyük gemisini yapmak için kolları sıvadı. Yüzer bir ülke gibi olacak gemi, vergi yasalarıyla başı dertte olan zenginlerin yuvası olacak.

  65 bin kişi kalabilecek

  ‘‘Yüzen Monaco’’ adı verilen gemi, dünyanın en büyük gemilerinden olan Kraliçe Elizabeth transatlantiğinin tam 6 katı büyüklükte olacak. 100 büyük motor tarafından hareket ettirilecek 30 katlı gemi 35 metrelik dev dalgalar karşısında hiç etkilenmeyecek ancak birkaç santim yalpalayacak. 14 katrilyona çıkacak gemide 65 bin kişi kalabilecek.

  Rezervasyonlar başladı

  Projeyi hazırlayan ABD mühendislik firması, elindeki diğer tüm işleri bir kenara bıraktı ve tüm imkanlarını ‘‘Yüzen Monaco’’yu inşa etmek için seferber etti. Proje için depozit toplanmaya da başlandı. Gemide yeralacak bin kadar lüks daire biçimindeki kamara için ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan zenginler şimdiden rezervasyon yaptırıldı.

  121 milyon sterlin lazım

  Kamaralar büyüklüğüne ve manzarasına göre 100 bin (40 milyar lira) ile 2.8 milyon sterlin (1.1 trilyon lira) arasında satılıyor. 121 milyon sterlin toplanınca gemi kızağa konularak inşaata başlanacak. Bir adı da ‘‘Özgürlük Gemisi’’ olan yüzen kentte yok yok. Gemi tamamlandığında dünya turuna çıkacak ve her 2 yılda bir dünyayı dolaşacak.

  Yolcular gözlenecek Gemi her yıl 3 ay denizde seyredecek, kalan zamanda New York gibi önemli limanlarda demir atacak. Proje mühendisi Norman Nixon geminin ‘‘dünyanın en ideal toplumunu barındıracağını’’ savundu ve ‘‘Eğlenerek yaşanacak bir yer yaratma fikrinden hareket ediyoruz’’ dedi. Gemide suç işlenmemesi için yolcular kameralarla gözlenecek.

  GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

  Boyu: 1.6 km.

  Kat sayısı: 30

  Kamara sayısı: 20 bin

  Yolcu kapasitesi: 65 bin

  Harcanacak para: 3.6 milyar sterlin (14 katrilyon lira)

  Motor sayısı: 100

  GEMİDE NELER OLACAK

  Helikopter ve jumbo jetler için 3.800 m'lik pist,

  Yüzme havuzları,

  Üniversiteler,

  Hastaneler

  Ücretsiz tramvay,

  Golf sahaları, yat limanı

  Alışveriş merkezleri

  Lokanta, sinema, tiyatro,

  Çocuk parkı, kumarhane,

  Yapay çağlayan.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı