Yüzlerce Müslüman Berlin sokaklarında

Hürriyet Haber
19 Eylül 2014 - 17:39Son Güncelleme : 19 Eylül 2014 - 17:54

Berlin sokaklarında barış için namaz kılan yüzlerce Müslüman, ırkçılığa ve radikalliğe karşı protesto düzenledi. İslam adı altında yapılan terörü lanetleyen Müslümanlar, Almanya'da barış içinde bir yaşam için birlik oldu.

Müslümanlar, Berlin-Kreuzberg'de sokak ortasında cuma namazı kılarak ırkçılık ve radikalliğe karşı protesto düzenledi. Sayıları 1000 kişi ile belirtilen protestocuların Kreuzberg'deki Mevlana Cami'nin önünde buluştuğu, aralarında ise ünlü siyasetçilerin de olduğu belirtildi. Ayrıca imamın, türkçe kıldırdığı namazı hoparlör vesilesi ile duyurduğu ifade edildi.

BARIŞ İÇİN TEK SES OLDULAR
Alman basınına yansıyan sıra dışı protesto gösterisine yaklaşık yüz kişinin seyirci olduğu belirtilirken, Mevlana Cami'nin bir ay önce belirsiz kişiler tarafından kundaklandığı ile ilişkin hatırlatma yapıldı.

Protestoya katılan bir kişi, "Irak ve Almanya'da nefrete, ırkçılığa ve şiddete karşı çıkıp adaleti savunmak için farklı dinin mensuplarının bir araya gelmesi beni mutlu etti" diye konuştu.

Antisemitizme Karşı İnisyatifi Sözcüsü Aycan Demirel, "Müslümanların teröre, nefrete ve adaletsizliğe karşı seslerini çıkarmalarını çok önemli buluyorum" dedi.

IŞİD terörünü lanetleyen Müslümanlara minnet duyduğunu ifade eden Protestanların temsilcisi, yaptığı konuşma ile büyük ilgi gördü.

ÜNLÜ İSİMLER DE VARDI
Almanya Müslüman Koordinasyon Konseyi (Zentralrat der Muslime), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (Ditib) ve İslam Kültür Merkezleri Birliği'nin (VIKZ) düzenlediği protesto, Berlinli Yeşiller tarfaından da desteklendi.

Yeşiller Berlin Başkanı Bettina Jarasch'ın yanı sıra katılan isimler ise şunlar: Cem Özdemir (Grüne), Yasmin Fahimi (SPD), Gregor Gysi (Linke), Petra Pau (Linke) ve Hakan Tas (Linke).

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı