Yüzlerce kamu avukatı Maliye'de: Gerçek maaşımız açıklandığı gibi değil

04 Haziran 2012 - 13:48Son Güncelleme : 04 Haziran 2012 - 16:35

Yaklaşık bin kamu avukatından Maliye’ye cübbeli protesto. Vergi Dairesi Müdürleri, Gelir Uzmanlarından sonra şimdi de kamu avukatları eylem yapıyor. Türkiye genelinden gelen binlerce avukat, maaş ve emekli aylıklarını protesto ediyor.

 

Daha önce hakim ve savcılarla eşit pozisyonda maaş alan ancak aralarındaki makasın 3 kata varan oranda açıldığını ileri süren avukatlar, bu duruma neden olarak gördükleri Maliye’de eylem yapacaklar. Son olarak çıkarılan 666 sayılı Eşit İşe Eşit Ücret Kararnamesi ile mağdur olduklarını belirten avukatlar, ilk kez böyle bir eyleme imza atıyorlar. Bu haksızlığın düzeltilmesi için tüm kapıları çalan avukatlar, sonuç alamayınca bu eyleme karar verdiler.

YÜZLERCE KAMU AVUKATI EYLEMDE / WEB TV
                
81 ilden geldiler         
 
Eylemlerini avukat cübbeleriyle gerçekleştiren avukatlar, toplu sözleşme masasından da hiçbir hak alamamanın sıkıntısını eylemle anlatacaklar. Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı, avukat ücretlerinin ¼ derecesindeki avukatların brüt maaşları olduğunu vurgulayan avukatlar, ellerine geçen ortalama maaşların 2 bin 200 lira olduğunu belirtiyorlar.
   
Maaşımız düşük  

Kamu avukatları, halen 3 bin olan ek göstergelerinin eş değer memurlar gibi 3 bin 600'e yükseltilmesini ve emekli maaşlarının artması için 2 bin makam tazminatı verilmesini istiyorlar. Eşit işe eşit ücret yasasında unutulduklarını ifade eden kamu avukatları, yeni bir düzenlemeyle haklarının iade edilebileceğini belirttiler. Avukatlar, hakim ve savcıların maaşlarının asgari 5 bin 500 TL, kurum avukatlarının maaş ortalamasının ise 2 bin 200 TL olduğuna dikkat çektiler.

Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı ücret bilgi listesine göre ise 1/4'ü derecesinde maaşı şu anda 3 bin 457 lira olan bir avukatın zam sonrası maaşının 3 bin 592 lira, Temmuz'da ise 3 bin 731 lira olacağı belirtilmişti.


Bin 200 lira emekli aylığı     

Kamu avukatları, aldıkları tazminat ve ücretlerin emekliliklerine yansımadığını, bu nedenle emekli aylıklarının diğer memurlara göre düşük kaldığını vurguladılar. Hakim ve savcılar emekli olduklarında 3 bin lira, mühendisler 2 bin lira kamu avukatlarının ise bin 200 lira aylık aldıklarını söylediler.

Avukatlar, sendikaları ya da sorunlarını ilgili makamlara iletecek üst bir örgütleri bulunmadığı için sorunlarının ortada kaldığını, bu nedenle bu eylemi yapmaya karar verdiklerini anlattılar.

Gerçek bordromuz bu

Memur maaşlarının tespiti süreci ile ilgili olarak medyada yayımlanan haberlerde kamuda çalışan avukatların maaşları hem kadro-derece olarak çok düşük pozisyonlarla(avukatlar için 1-4.kadro derece baz alınırken kaymakam için 7-1,polis memuru için 8-1,öğretmen için 9-3, doktor için 7-2 gibi) hem de brüt- net anlamında eşit olmayan pozisyonlarla karşılaştırılarak, gerçekte olduğundan çok fazla gösterilmesinden şikayet ettiler. Bu haberler sonucunda kamu avukatlarının ücretleri hakkında gerçek dışı ve haksız bir kanaat oluştuğuna dikkat çeken avukatlar, “Karşılaştırma tablolarında 25 yıl görev yapmış avukatla 1 yıl görev yapmış doktorun ücreti karşılaştırılmış, bununla yetinilmemiş avukatın maaşı brüt alınırken doktorun maaşı net alınmış ve ortaya doktorun iki katı maaş alan sanal bir avukat pozisyonu çıkmıştır” dediler.

Kamu avukatlarının aynı derece ve kademedeki doktor, eczacı, hakim, savcı, mühendis, müfettiş, polis, icra memuru gibi bir çok meslek grubundan daha az maaş aldığını vurguladılar.


İşte o bordro

Bordronun büyük halini görmek için üzerine tıklayın

 

1/4. derece kademesinde 20 yıl çalışması olan bir avukatın net maaşı 2.834.TL'dir
 

 
ayalp@hurriyet.com.tr
 
twitter.com/ayselalp

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 54 Yorum }
 • Tunç Demir 4.6.2012 23:58:14
  Utanmadan asgari ücretliyi,ilkokul mezununu küçümsüyorsunuz...4 yıllık Ankara hukuk ..vs..mezun olmuşmuş hanımefendi...sakarya caddesinde ..tandoğandaki cafelerde gününü gün ederek 2-3 kitap okuyarak mezun ol ..ne o ben avukatım...sökülün paraları...öylemi..utanmadanda çaycıyı küçümsüyorlar..
 • ahmet bük 4.6.2012 22:14:28
  Benim anlamadığım şey herkonuda bilip bilmeden neden bu kadar yoruma meyilli oluşumuzdur. Konunun ne olduğu hakkında en ufak bir fikir sahibi değilken bile her konuda mutlaka yorum yapma özelliğimizin bulunmasıdırİnsanı üzen olayda bilip bilmeden yorum yapanlara yine bilip bilmeden destek olanlardır
 • yasemin kaya 4.6.2012 20:19:07
  İnsanlar bilip bilmeden yorum yapıyorlar. Kadir Topçu,Şahap Fıstıkçı,Tunç Demir bilmiyorlarki trilyonluk dosyalarla uğraşan avukatların neler çektiğini 2 çay götürmekten aciz ilkokul mezunu bir kamu işçisinin bile 80.000 tl kıdem tazminatı aldığı bir ülkede 30.000tl kıdem tazminatı aldığını
 • elif erdoğan 4.6.2012 18:48:09
  vekalet ücreti alıyorlar diyen arkadaş acaba dosyayı takip eden avukatın vekalet ücretinin %55'ini aldığını, bu toplamın da ayda 500 TL'yi geçemeyeceğini biliyor mu acaba??????????
 • Ferda Kaya 4.6.2012 18:44:40
  Türk halkının psikolojisi bozulmuş. Herkes başkasının aldığını çok buluyor, istiyor ki hep beraber sefalette buluşalım! Türkiye geçen yıl %8.5 büyümüş, en büyük 20 ekonomi arasına girmiş, hani benim buradaki payım demiyor. Ezilmeyi bu kadar çok benimsemek tedavi isteyen bir psikoloji bence.
 • eri ceri 4.6.2012 18:09:57
  şahap fıstıkçı demiş ki yanlış yok,kardeşim nasıl okuyorsunuz haberleri anlamadım.Memur maaş tutarlarında avukatlar için brüt maaş gösterildiği geçiyor haberde(bence açıklanan tüm maaşlar öyle),yorum yapmadan her şeyi okuyup anladıktan sonra yorum yapım lütfen,kapasitenizi aşarsa sadece okumuş olun
 
HaberlerGALATASARAYtransferOrgeneral AkarYaveritirafAkın Öztürkhdp