« Hürriyet.com.tr

Yüzen mücevherler

30’uncu Uluslararası İstanbul Boatshow 19-24 Ekim’de Marintürk İstanbul City Port-Pendik’te düzenlenecek. 386 tekne ve mega yatın sergileneceği fuar öncesinde lüksü yeniden tanımlayan tasarımlara göz attık ve fuarın en pahalı beş teknesini inceledik

A PLUS/Cahit AKYOL-Zeynep BİLGEHAN
X

Fuarın rekortmeni
CYRUS ONE

Antalya Serbest Bölge’de inşa edildi. Yüzde 100 Türk üretimi. Ünlü Hollandalı tasarımcı Rene van der Velden tarafından yapıldı. Modern-klasik stilde. Çift Caterpillar C-32 1825 HP motoru var. Tekne dışı maun, gövdesi de epoksi kompozit malzemeden. Yatta, bir master kabin, bir VIP kabini, bir misafir kabini, geniş bir salon, mutfak ve üç de mürettebat kabini var. Üst güvertede geniş güneşlenme alanı, jakuzi, bar ve yemek masası yer alıyor. Tam boyu 34.30 metre, eni 7.10 metre, ağırlığı 130 ton, fiyatı ise 24 milyon Euro (60 milyon lira).

12 kişi kapasiteli
SERENITY II

40 metre uzunluğunda. Fuarın en pahalı ikinci teknesi. 12 milyon 900 bin Euro’ya (32.4 milyon lira) satışa çıkacak. 15 knot hıza çıkabiliyor. Beş kamarada 12 kişiyi misafir edebiliyor. Lüksün sınırlarını zorlayan mükemmellikte konfor sunuyor. Ayrıca, kaptan ve çalışanlar içinde beş ayrı kamarası var.
Tasarım ödülü aldı

MCY 76

Beneteau tipinde, 20 metre ve üzeri lüks yatlar üreten Monte Carlo Yachts’ın 23 metrelik MCY 76 modeli, Cannes’da düzenlenen World Yacht Trophies’de ‘En iyi Tasarım’ ve ‘En Yenilikçi Yat’ gibi iki ödülün sahibi oldu. Fiyatı 12 milyon 500 bin Euro (31.4 milyon lira).
Salonu eğlence alanı gibi

MANHATTAN 73

Hızı 34 knot olan Manhattan 73, gövde altındaki genişlik sayesinde alt güvertesinde geniş bir çift kamaraya sahip. Ana salonu, geniş bir eğlence alanı gibi düzenlenmiş. Üstün manevra kabiliyeti, teknolojik özellikleri ve joystick kontrol seçeneğiyle donatılmış. Fiyatı 10 milyon Euro (25 milyon lira).

VIP odası var
PRINCESS P64

19.7 metre uzunluğundaki yatın genişliği 5.03 metre. Bir ana, bir de VIP olmak üzere iki konuk ve bir de mürettebat kamarası bulunuyor. 30 tonluk bu motoryat iki adet 900 beygir gücündeki Volvo motorla 30 knot hıza kadar çıkabiliyor. Fiyatı 3.5 milyon Sterlin (10 milyon lira).

TEKNE ALIRKEN BİLMENİZ GEREKEN ÖZELLİKLER

MOTOR GÜCÜ (engine power): Beygir gücü olarak, HP ile tanımlanır.
SEYİR HIZI (cruising speed): Kataloglarda sadece hız olarak gösterilen seyir hızı, teknenin sürat, mesafe ve yakıt tüketimi açısından en verimli hızıdır.
MAKSİMUM SÜRAT (top speed): Teknenin çıkabileceği en yüksek sürati.
SEYİR MENZİLİ (maximum range): Dolu depoyla seyir hızındaki maksimum mesafesi.
Tam boy (length overall): Metre, feet veya inch ile teknenin baş ve kıçındaki en uç noktalar arasındaki uzunluğu gösterir. Marinalarda bağlama ücreti metrekare üzerinden hesaplanır bu hesap için boy genişlik ölçüsü dikkate alınır.
GÖVDE BOYU (maximum length): Teknenin baştan kıça sadece gövde uzunluğunu gösterir.
TAM GENİŞLİK (beam): Teknenin en geniş kesitinin bordadan bordaya uzunluğunu gösterir. Tam genişlikle çarpılıp teknenin metrekare hesabı çıkarılır.
SU HATTI BOYU (length waterline (lwl): Teknenin bulunduğu su düzleminin baş ve kıç bodoslamaları kestiği noktalar arasındaki uzunluk.

Hayvanlar lüks âleminde

İsviçreli mücevher markası Chopard, 150’nci doğum günü şerefine 150 parçalık özel bir mücevher serisi çıkardı: Animal World (Hayvanlar Dünyası). Kedi ve kurt figürlerine ek olarak suaygırları, kutup ayıları, denizyıldızları ve hatta normalde çok da estetik gelmeyen fareler bile Chopard dokunuşuyla bambaşka bir görünüm kazandı. En iyi değerli taşlar kullanılarak yapılan takılar ayrıca kuvartz, inci, aytaşı, kırmızı altın ve titanyum gibi daha sıra dışı malzemeleriyle de dikkat çekiyor. Bu özel koleksiyondaki parçaların fiyatları 4 binle 100 bin İsviçre Frangı (8-200 bin lira) arasında değişiyor.

Bal gibi de Louis Vuitton

Louis Vuitton, iki yıl önce Paris’teki merkez binasının çatısına kimsenin aklına gelmeyecek bir şey yaptı ve üç adet arı kovanı yerleştirdi. İki yıl boyunca müşteriler binada alışveriş yaparken, sayısı 200 bine yaklaşan arı çatıda çalıştı. Ve geçen ay, iki yıllık çalışmanın sonunda ilk hasat elde edildi: Louis Vuitton imzalı bir tatlı ürünü; Miel la Belle Jardiniere! Yalnızca 21 kavanoz üretilen bu bal Louis Vuitton şıklığından taviz verilmeyecek şekilde ambalajlandı. Her pakete biyoçeşitliliğin önemini anlatan bir kılavuz yerleştirildi. Bu özel balın ilk mahsulü yalnızca Louis Vuitton’ün en üst düzey yöneticilerine ve birkaç VIP isme hediye edildi.

Kaynak: A PLUS/Cahit AKYOL-Zeynep BİLGEHAN

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İzlanda'nın ilginç çim evleri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İsteseniz de asla gidemeyeceğiniz yerler!
Yeme&İçmeYeme&İçme
Sevilla’da lezzet avı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa'nın en ucuz tatil yerleri
Karadeniz
Hem yemekleri hem doğası şahane şehir: Trabzon
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
16 kişinin yaşadığı Avrupa'daki ilginç köy!