YÜZDE YÜZ İŞ GARANTİLİ, 8 BİN LİRALIK KOLEJ BURSLU 70 ÖĞRENCİ ARIYOR

Aysel Alp
01.08.2012 - 14:40 | Son Güncelleme:

Bu okulda ne eğitim masrafı olacak ne de iş bulma sorunu. Yabancı dil de öğrenecekler, yurtdışında staja da gidecekler. 4 yılın sonunda okulu bitiren doğrudan işe başlayacak.

Türkiye’nin ilk özel Anadolu teknik lisesi, kız ya da erkek 70 şanslı öğrenci arıyor. Yıllık ücreti 8 bin lira olan okula kabul edilen öğrenciler, değil ücret ödemek yol ve yemek masrafları bile karşılanacak. Her birine dizüstü bilgisayar verilecek.

 

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in uzun süredir hayallerini süsleyen ‘teknik kolej’ nihayet gerçek oldu. Oda yönetiminin önce ‘Okul Sanayi Eğitim Programı OSEP’ adıyla başlattığı mesleki eğitim sürecinde, binlerce çırak ‘nitelikli’ birer ara elemana dönüştürüldü. Ancak ASO, bununla yetinmedi. Oda bünyesinde bir kolej kurarak Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu ara elemanı, gerçek bir eğitim programıyla yetiştirme hedefi konuldu. Böylece hem işsizlik hem mesleksizlik sorununa çare olunacaktı.   

 

DEVLET DESTEKLİ

 

Başkan Özdebir, bugün yaptığı basın toplantısında müjdeyi verdi: “Kolejimiz nihayete erdi, Eylül’de ilk eğitimine başlayacak. Yüzde yüz burslu ve yüzde yüz iş garantili olacak. 70 öğrenci arıyoruz. Kızlarımızı özellikle bekliyoruz.”

 

Özdebir, son günlerde tartışılan 'orta gelir tuzağına' ilişkin olarak, "Orta gelir tuzağında Türkiye'nin tıkanması, kalmasıdır. Birkaç yıl dikkat ederseniz, 10 bin dolarlar civarına hızlı bir şekilde geldik, orada dolanıyoruz" dedi. İnsan kaynağı niteliğinin artırılması gerektiğine dikkati çeken Özdebir, ASO olarak çok uzun zamandır mesleki eğitim, sanayi eğitimi ve teknik eğitim konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Özdebir, "İşletmelerimizin nitelikli eleman bulmakta ciddi sıkıntılar yaşadığını biliyorduk. Bunun üzerine, bugüne kadar yürütmüş olduğumuz programların dışında 'daha kaliteli daha yüksek nitelikte ülkemize hizmet edebilecek, önü açık akademik kariyerine devam edebilecek, düşünen, araştırmacı, meraklı, bilgiyi ihtiyaç olarak benimseyen bir eğitim sistemini nasıl geliştiririz' diye düşündük. Bu konuda, çalışmalar yaptık. Milli Eğitim Bakanı'yla da görüşmeler yaptık ve kendilerinden destek istedik. Son Torba Yasa'da organize sanayi bölgelerinde kurulacak Endüstri Meslek Liseleri'ne devlete maliyetinin bir buçuk katına kadar destek verebilmesi' gibi bir husus Torba Yasa'ya kondu" dedi.

 

MESLEKİBECERİ TESTİ

 

Özdebir, başvuran öğrencilerin öncelikle bilimsel mesleki yetenek testinden geçirileceğini belirtti. Bu testi geçen öğrencilerin ise SBS sonuçlarına göre okula kabul edileceğini söyledi. Kız öğrencilerin başvurusunu özellikle beklediklerini vurguladı. Öğrenci velisinin de kayıtta mutlaka bulunması gerektiğinin altını çizdi. Özdebir, “Mesleki eğitim pahalı ve büyük emek isteyen bir süreç. Bunun için öğrenciye veli desteği şart” dedi.

 

 

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

 

Ankara Sanayi Odası Özel Anadolu Teknik Lisesi’ne başvurular, 1-31 Ağustos tarihleri arasında Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki okul yönetimine yapılacak. Öğrencinin kimlik bilgisi ve SBS sonuç belgesinin yanı sıra velisinin mutlaka yanında bulunması gerekecek.

 

8 BİN LİRALIK EĞİTİM

 

Bir öğrencinin yıllık maliyetinin 8 bin lira civarında olması beklenen okulda, sanayinin en çok ihtiyaç duyduğu 3 ana bölümde eğitim verilecek: Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Makine Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi

 

En son teknolojiyle donatılmış sınıf ve laboratuarlarda eğitim verilecek. Her öğrencinin dizüstü bilgisayarı olacak. Bilgisayar ve yabancı dil eğitimi ağırlıklı lisede, öğrencilerin ulaşım masrafları ile yemek ücretleri de okul tarafından karşılanacak.

 

Yurtdışında staj imkanı tanınacak. Staj süresince öğrencilerin sigortası yapılacak.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı