Gündem Haberleri

  Yüzde 68 git dedi

  Turan YILMAZ/ANKARA
  09.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüzbinlerce gencin geleceğini ilgilendiren sınavlarda birbiri ardına skandallara imza atan ÖSYM’yle ilgili 31 ilde gerçekleştirilen ankete katılanların yüzde 68’i, Başkan Ali Demir’in istifa etmesini istedi. Sınavların adil ve dürüst yapıldığını düşünenlerin oranı, yüzde 17’de kaldı.

  YAPILAN bir anket, sokaktaki her dört kişiden üçünün ÖSYM’ye de yaptığı sınavlara da güvenmediğini ortaya çıkardı. 31 ilde gerçekleştirilen ankete katılanların yüzde 68’i ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir’in istifasını istedi.

  Müthiş güvensizlik

  Araştırma grubunda Prof. Dr. Özer Sencer, Prof. Dr. İhsan Dağı, Prof. Dr. Doğu Ergil, Dr. Sıtkı Yıldız ve Dr. Vahap Coşkun’un yer aldığı Metropoll şirketinin önceki gün tamamladığı ankete katılanların yüzde 76’sı sınavın adil ve dürüst bir şekilde yapılmadığı yönünde görüş bildirdi. Ankete katılanların sadece yüzde 17’si “sınav adil ve dürüst bir şekilde yapılmıştır” derken, yüzde 72’si de ÖSYM’ye güvenmediğini söyledi. ÖSYM’ye güvenenlerin oranı yüzde 22.5 olurken, yüzde 56 gibi bir çoğunluk şifre krizinde hükümetin de sorumluluğu olduğu yönünde görüş bildirdi.

  ‘Endişe verici’

  ‘Hükümetin sorumluluğu yok’ diyenlerin oranının yüzde 37’de kaldığı ankete katılanların yüzde 68 gibi büyük çoğunluğu ÖSYM Başkanı Demir’in istifa etmesini istedi. Demir’in istifa etmemesi gerektiğini düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 18 oldu. Bir çoğu hükümete yakın isimlerden oluşan anketin araştırma grubu, çıkan bu sonuçları, “Toplumda çok etkin bir yeri olan ÖSYM ve onun yaptığı sınavlar hakkında kamuoyunun bu kadar olumsuz bir kanaate sahip olması endişe verici bir durumdur” değerlendirmesini yaptı.

  YGS cevap kâğıtları internette

  2011 Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) cevap kâğıtları, elektronik ortama aktarıldı. 27 Mart 2011’de yapılan YGS’nin cevap kâğıtlarının görüntüleri, sınava giren adayların cevap kâğıtlarını inceleyebilmeleri amacıyla erişime açıldı. Adaylar kendi cevap kâğıtlarının görüntüsünü, ÖSYM’nin “http://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile edinebilecekler. Duyuruda, bu uygulamanın, adayı bilgilendirme amacıyla yapıldığı belirtilerek, görüntülenen sayfanın belge niteliği taşımadığı, her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgilerin esas alındığı bildirildi. ANKARA/A.A

  KPSS başvuruları bugün başlıyor

  LİSANS düzeyinde, sadece A Grubu ve öğretmenlik kadroları için düzenlenen 2011 Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) başvurular, bugün başlıyor. 2011-KPSS’ye başvuru işlemleri, 25 Mayıs 2011 tarihine kadar yapılabilecek. Başvurular, başvuru merkezlerince yürütülecek. Başvuru merkezleri ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinde yayımlanacak. Sınava katılmak isteyen adaylar, kılavuz ile aday bilgi formuna, başvurma süresi içinde ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. KPSS, lisans düzeyinde, sadece A Grubu ve öğretmenlik kadroları için, il merkezleri ile Lefkoşa’da, 9 Temmuz Cumartesi sabah ve öğleden sonra, 10 Temmuz Pazar sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturumda yapılacak. ANKARA/A.A

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı