Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yüzde 58.8 ile otobüsler ilk sırada

  Hürriyet Haber
  26.05.2017 - 17:25 | Son Güncelleme:

  Acıbadem Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat yönetiminde yapılan, Kasım 2016 tarihli bir araştırmaya göre; İstanbul’da toplu ulaşımı kullanan kadınların yüzde 74.2’si kendini güvende hissetmiyor.


  15-55 yaş aralığındaki 1344 kadının katıldığı araştırma, kamu ulaşım araçlarında seyahat ettikleri sırada yüz yüze görüşerek yapılmış. Katılımcıların yüzde 74’ü kamu ulaşım araçlarında cinsel şiddet içerikli eylemlere maruz kaldıklarını veya tanık olduklarını ifade ediyor. Tacizin en fazla yaşandığı kamu ulaşım aracı yüzde 58,8 ile otobüs.

  ARAÇLARDAKİ YOĞUNLUK TACİZİ ARTIRAN BİR ETKEN

  Kadınların yüzde 34,6’ sı metrobüste, yüzde 19,3’ ü tramvayda, yüzde 16,2’ si metroda, yüzde 4,5’ i Marmaray’da ve yüzde 4,2 si ise vapur/motorda tacize uğradığını ifade ediyor. Araçlardaki yoğunluk tacizi artıran bir etken ancak tek sebep değil. Çünkü araştırmaya katılan kadınların yüzde 15.6’sı yolcu sayısı normal düzeydeyken, yüzde 7’si ise tenha iken tacize uğramış. Peki kadınlar tacize uğradıklarında veya şahit olduklarında ne yapıyorlar? Yüzde 11.5’lik bir kesim hiçbir şey yokmuş gibi davrandığını söylüyor. Yüzde 13.2, araçtan derhal iniyor. Yüzde 31.8, faili sert bir dille uyarıyor. Yüzde 13.9, failin araçtan inmesini sağlıyor, sadece yüzde 8.3’lük bir kesim gerekli mercilere şikâyette bulunuyor.

  Adli Tıp Kurumu eski başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat, cezasızlık durumunun altını çiziyor: 'Yapanın yanına kâr kalıyor. Günlük yaşamda sıradanlaşan olaylar aslında her şeyin başlangıcını oluşturuyor. O yüzden toplu taşımadaki cinsel tacizi yok sayamayız. Kadına yönelik cinsel şiddetin başlangıç noktası bu.'

   

  Etiketler: acıbadem , taciz
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı