Gündem Haberleri

  Yüzde 50 yüzde 50

  Turan YILMAZ / ABANT
  02.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti’nin anayasa mimarlarından Prof. Ergun Özbudun, seçimlerden sonra yeni anayasa yapılma olasılığının “yüzde 50” olduğunu söyledi.

  Özbudun, bunca zamandır konuşulup da bir türlü sonuca ulaştırılamayan anayasa tartışmalarının zihni yorgunluk, bıkkınlık ve bezginlik yarattığını belirtti. Abant Platformu’nun dünkü kapanış oturumu renkli tartışmalara sahne oldu. Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne’nin, Özbudun’un yeni anayasa konusunda “umutsuz” olduğunu söylemesi üzerine, Özbudun, “Yüzde 50-50 diyorum” diye yanıt verdi. Türköne de “Aydınlar anayasa yorgunu. Ama bu tatlı bir yorgunluk” dedi. Özbudun neden böyle düşündüğünü şöyle açıkladı:

  Ne iyimser ne kötümser

  Anayasa değişikliği bir çok şartın gerçekleşmesine bağlı. Bir defa seçimlerin sonuçları, partilerin o sonuçlar ışığında takınacakları tutum, sorunların ciddiyeti, o sorunlara gerçek bir uzlaşma zihniyetiyle yaklaşıp yaklaşmayacakları... Bütün bunlar seçimlerden sonra şekillenecek ve daha net görebileceğimiz hususlar. Onun için ben ne tümüyle iyimser ne tümüyle kötümser bir tahmin olarak yüzde 50-50 ifadesini kullandım. Anayasa tartışmaları tabii insanda zihni yorgunluk ya da bıkkınlık yaratıyor. Bunca zamandır tartışıyor olup da bir türlü sonuca ulaştıramamak insanda bir bezginlik yaratıyor, bunu inkar etmek mümkün değil.”

  Eleştiriye tahammül yok

  MHP’li eski milletvekili Nazif Okumuş’un TÜSİAD ve TESEV’in anayasa önerilerine ilişkin eleştirileri ise tartışma yarattı. Oturumu yöneten Prof. Eser Karakaş, konuşma süresini aştığı gerekçesiyle Okumuş’a müdahale etti. Okumuş, “Cumhuriyetin tabularını eleştirenler kendi tabularının eleştirilmesine tahammül edemiyor” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı