Ege Haberleri

EGE

  Yüzde 40’a koşacağız

  Can ÖZLÜ
  24.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.05.2010 - 21:37

  CHP’nin kalesi İzmir, daha önce partiden dışlananlar ve küskünleri de çatısı altına alarak, Ankara’da yapılan Kurultay’da ağırlığını hissettirdi. İzmir’den 5 yerine bu kez 7 üye, CHP Parti Meclisi’ne girdi.

  CHP’nin üst yönetimine, partinin kalesi İzmir’den 7 kişi girdi. 80 kişilik Parti Meclisi’nde (PM) İzmir’in temsil gücünü 5’ten 7’ye çıkarması İzmir örgütünde büyük sevinç yarattı. İzmirli PM’liler yüzde 40 oy hedefi için sokağa çıkacaklarını söyledi.
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partiyi yöneteceği 80 kişinin arasına İzmir’den 7 kişi aldı. Mevcut PM üyelerinden sadece Abdürrezzak Erten yerini korurken Prof. Dr. Tülay Özüerman, Canan Arıtman ve Bülent Baratalı ve Mehmet Ali Susam yeni yönetime giremedi. Listenin İzmir ayağında Genel Sekreter Önder Sav’ın ağırlığı hissedildi.

  Sav ağırlığı

  İzmir’de üç ay öncesine kadar partiyi yöneten İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, yeniden adaylık için ilçe turuna çıktığı sırada CHP Genel Başkanı Deniz Baykal kendisini telefonda arayıp, vazgeçmesini istemişti. Baykal’ın, yerine Ekrem Bulgun’u tek aday gösterdiği Nalbantoğlu, Önder Sav’ın desteğiyle PM’ye girdi. Sav’a sadakatiyle tanınan Buca İlçe Başkanı Mehmet Süne, PM üyeliği ile yerel siyaseti bırakırken, yine Sav’a en yakın teşkilatların başında gelen Karabağlar’ın İlçe Sekreteri Semra Tanülkü de üst yönetime girdi. Sav politikalarının İzmir yürütücüsü, İzmir Milletvekili Abdürrezzak Erten, PM’de koltuğunu koruyan tek isim oldu. Kurultayda Baykal’a rakip çıktığı için yıllardır partide aktif olamayan CHP İzmir Milletvekili, iktisat profesörü Oğuz Oyan da yine Sav kontenjanından
  PM koltuğuna oturdu.

  Kocaoğlu taşıdı

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bürokratı olan yakın arkadaşı, Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hülya Güven’i parti üst yönetimine önerdi. Farmakoloji profesörü, PM’de sağlık ve sosyal konularda fikir üretecek. 2005 yılında görevden alınınca “Deniz bitti, kara göründü hareketi” başlatan CHP eski İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, yakın arkadaşı Kocaoğlu’nun desteğiyle aktif siyasete geri dönerek, parti üst yönetimine girdi.

  Solak’a af yolu

  CHP’nin kongresi en çok Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak’a yaradı. Genel Merkez’de Genel Sekreter Önder Sav’la görüşen affedilen Solak, “Parti içinde aktif görev yapmam düşünceleri var” dedi. CHP’de ‘değişim kongresi’ çeşitli nedenlerle partideki görevlerinden uzaklaşan ‘küskünlerin’ dönüş yolunu açtı. Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut’un vefatının ardından başkanlık seçiminde, parti il yönetiminin kararına uymayarak başkanlığa aday olan ve seçilen Metin Solak da kongrenin ardından partiye dönmenin hesaplarını yapmaya başladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı