Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yüzde 37 fark attı, tarihe geçti

  Hürriyet Planet
  25 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ekim 2011 - 14:20

  Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez, Güney Amerika ülkesinin seçim tarihindeki en büyük zaferlerden birini kazanarak ikinci kez göreve seçildi. Fernandez, Latin Amerika'da ikinci kez devlet başkanlığına seçilen ilk kadın politikacı oldu.

  Selefi olan eşi Nestor Kirchner’i Ekim 2010’da kaybeden Fernandez, sandıkların yüzde 97’sinin açılmasının ardından oyların yüzde 54’ünü toplayarak büyük bir zafer elde etti. Fernandez’in en yakın rakibi ise yüzde 17 oyda kaldı.

   

  FERNANDEZ SEÇİM ZAFERİNİ DESTEKÇİLERİYLE KUTLADI / FOTO GALERİ

   

  Binlerce destekçisinin önünde zafer konuşması yapan Fernandez, “Verilen bu kararın ardından, Arjantin için yürüttüğüm ulusal projenin devam etmesi için bana güvenmeye devam edin” ifadesini kullandı.

   

  Fernandez, bahsettiği “projenin” Arjantin’in kaynaklarını gelirlerin artırılması, istihdam yaratılması, ulusal sanayi kapasitesinin güçlendirilmesi, yoksulluğun azaltılması ve ekonomik büyümenin artması olarak belirtti.

   

  TARİHE GEÇEN KADIN LİDER

  Fernandez’in vefat eden eşi ve selefi Kircher’in devlet başkanlığı görevine geldiği 2003’ten bu yana, Arjantin’de yoksul ile zengin sınıf arasındaki gelir farkı yarı yarıya azaldı.

   

  Latin Amerika ülkelerinde ikinci kez devlet başkanlığına seçilerek tarihe geçen Fernandez, 27 Ekim’de ölüm yıldönümü dolayısıyla anılacak eşinin yanında olmaması yüzünden “buruk bir sevinç yaşadığını” ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı