GeriSpor Yüz yıllık rüya
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüz yıllık rüya

Yüz yıllık rüya
refid:9618232 ilişkili resim dosyası

Dört yılda bir yaşanan dünyanın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyat Oyunları’nın 29’uncusu dün Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’deki görkemli açılış töreniyle başladı.

İŞTE MERAKLA BEKLENEN OLİMPİYAT ATEŞİ / VİDEO

Türk kafilesinin stada girişi / Video

Muhteşem havai fişek gösterisi / Video

Göz kamaştıran 'Tarihin ayak izleri' gösterisi / Video

Kuş Yuvası'nda 'güvercin' figürü / Video

'Doğa' gösterisi / Video

Pekin Olimpiyatları'ndan mükemmel kareler / Foto Galeri

DÜN, Çin’in yüz yıllık rüyasının gerçeğe dönüştüğü gündü. Bu sözler, bileti olmadığı halde Olimpiyat gururunu yaşamak ve açılış heyecanına katılmak amacıyla Olimpiyat Parkı’nın tellerine kadar ulaşmayı başarmış bir Çinli delikanlının ağzından dökülen cümleydi.

Dün Çin için tarihi bir gündü. 16 gün süreyle tüm dünyanın gözünü kulağını çevireceği Olimpiyat Oyunları’nı en mükemmel ve görkemli bir şekilde düzenlemeyi amaçlayan Çin halkı sabahın erken saatlerinden itibaren açılış töreninin coşkusu ve heyecanı ile doluydu. Bu tören, onlar için öylesine önemliydi ki dünü resmi tatil ilan ettiler. Hemen hemen hiçbir yer çalışmadı.

Şanslı olup bilet bulanlar erken saatlerden itibaren Olimpik Park’ın giriş noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşturdular. Biletleri olmayanlar ise, büyük bir heyecanla parkı çevreleyen tel örgülerin etrafında birikip bu büyük coşkuya uzaktan da olsa katılmayı seçti. Müthiş bir insan kalabalığı açılışın yapıldığı "Kuş Yuvas"ı adı verilen Ulusal Stadyum’un çevresini doldurmuştu.

Dünün bir başka ilginç özelliği de şimdiye dek yaşadığımız trafik keşmekeşinin hemen hemen hiç olmayışıydı. Çünkü yetkililer, "Bugün mümkünse arabanızı çıkartmayın, sadece toplu ulaşım araçlarını kullanın" demişlerdi. Ve olimpiyata en ufak gölge düşürmek istemeyen vatandaşlar da bu uyarıya harfiyen katılınca ortada trafik sorunu diye bir şey kalmadı.

Görkemli açılış töreni ile başlayan olimpiyatlar, bir anlamda Çin için bütün dünyaya kendi kültürünü daha önemlisi kendini tanıtmaktı. Gerçi büyük bir disiplin içinde hareket eden ve yapılan tüm uyarıları dikkatle yerine getiren Çin halkı biz yabancılara karşı gösterdiği konukseverlik ve ilgi ile bunu şu ana kadar fazlasıyla başardı. Bundan sonra da aynı yardımseverlik ve hoşgörünün süreceğinden eminiz.

Şimdiye dek görülmedik biçimde meşalenin nasıl yakılacağını son ana kadar saklayan hatta bu bilgiyi sızdıranın ağır şekilde cezalandıracağını vurgulayan Çin, sürprizini muhteşem bir şekilde gerçekleştirirken açılış töreni ile herkesten tam not aldı. Binlerce insanın kullanıldığı gösteriler tek kelimeyle muhteşemdi. İleri teknoloji kullanılarak yakılan meşale şovu da fantastikti. Üstün teknolojiyle emek ve çalışma ürününün bir araya getirildiği gösterilerde büyülenmemek elde değildi. Stada gelemeyenler ve stadın çevresine yaklaşamayanlar da bu büyük şöleni kentin çeşitli yerlerine kurulan dev ekranlardan izleyerek büyük coşkuya katıldılar.

Dünyaya kendini tanıtmak ve Olimpiyat Oyunları’nı bir kültür ve sportif güç gösterisi olarak göstermek isteyen Çin, oyunlar sayesinde kenti baştan aşağı yenilerken insanların da sportif anlamda daha bilinçli hale getirmenin fırsatını her şekilde yaratıyor. Televizyonlar ve gazeteler aracılığıyla olimpik sporları tek tek tanıtıp, kurallarını ve sporun ilginç özelliklerini grafikler halinde anlatarak ülkedeki sporcu sayısını arttırmayı hedefleyen Çin, bu oyunlar sonrasında hedefine bir adım daha yaklaşacaktır.

Onlar kafalarına koyduklarını en iyi şekilde gerçekleştirebileceklerini görkemli törenle ve yaptıkları muhteşem tesislerle dünyaya bir kez daha kanıtladılar. Olimpiyatların sloganı olan "Bir dünya, bir rüya" sözcükleri dünkü görsel şöleni gördükten sonra bundan daha iyi herhalde anlatılamazdı.

MUHTEŞEM AÇILIŞ

43.3 milyar dolarlık yatırımla dünyanın en pahalı olimpiyatı olarak kayıtlara geçen Pekin 2008’in açılış seremonisi, birbirinden harika gösteriler ve havai fişek şovuyla 3.5 saat dünyada 4 milyar insanın gözlerini kamaştırdı. Açılış seremonisini Türkiye’den Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Beşesgioğlu tribünden izledi. Açılışta ABD Başkanı George Bush, Rusya Başkanı Vladimir Putin, Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy’nin de bulunduğu yaklaşık 90 ülkenin devlet başkanları veya bakanları yer aldı.

"Kuş Yuvası" olarak adlandırılan ve oyunlar için inşaa edilen 11 bini seyyar 91 bin kişilik kapasiteye sahip Ulusal Stat’taki açılış töreni yerel saatle 20.00’de TSİ 15.00’te başladı. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile IOC Başkanı Jacques Rogge’un yerlerini almalarıyla davulcuların şovu ve geri sayımı perdeyi açtı. "Hoş Geldiniz" havai fişek gösterisinin ardından Çin’deki 56 azınlığa ait çocuklar taşıdıkları Çin bayrağını stada getirdi ve marş eşliğinde göndere çekildi.

"Bir dünya, bir rüya" solganıyla organize edilen oyunların ev sahibi Çin ışıklı bir gösteriyle kağıdın bulunuşu, mürekkep, Conficius, İpek Yolu, deniz ticareti gibi temalarla ve müzik eşliğinde harika görsel şölen sundu. İleri teknoloji gösterisi yapan Çin, özellikle ışık oyunlarıyla izleyenleri büyüledi. 204 ülkenin kafilelerinin geçit törenine ilk sırada Yunanistan kafilesi girdi. Güreşçimiz Mehmet Özal’ın taşıdığı bayrağımızla birlikte Türk kafilesi, Gine Bissau’nun ardından 4. sırada stattaki yerini aldı.

Çinli sporcular Xielin Zhang, Duo Pan, Fengrong Zheng, Yang Yang, Ling Yang, Xiangxiong Mu, Ni Xiong ve Lingwei Li’nin stada getirdikleri Olimpiyat Bayrağı’nın, Olimpiyat Marşı eşliğinde göndere çekilmesinin ardından sporcular ve hakemlerin yemin töreni gerçekleştirildi. Çinli eski cimnastikçi Ning Li halat yardımıyla yerden 70 metre yükseklikte stadın üstünde inşaa edilen duvardaki olimpiyatın sembolü Olimpiyat Meşalesi’ni tutuşturdu. Oyunların başlamasının sembolü olan meşale 16 gün boyunca yanacak.

PEKİN’DE BUGÜN

OKÇULUK: Æ 07.00 Erkek ve bayanlar sıralama

BASKETBOL: Æ (Kadınlar) 04.00 Belarus-Avustralya, 06.15 Mali-Yeni Zelanda, 09.30 İspanya-Çin, 11.45 Brezilya-G.Kore, 15.00 Çek Cum-ABD, 17.15 Rusya-Letonya

PLAJVOLEYBOLU: Æ Erkek ve Kadınlar Elemeleri

BOKS: Æ 06.00 75 kg, 08.30 81 kg elemeleri

BİSİKLET: Æ 06.00 Erkekler yol yarışı BİNİCİLİK: Æ 01.30 takım ve bireysel dresaj 1. gün

ESKRİM: Æ 05.00 Kadınlar Bireysel Kılıç Eleme ve Finalleri

FUTBOL: Æ (Kadınlar) İsveç-Arjantin, Nijerya-Almanya, ABD-Japonya, Kanada-Çin, Brezilya-G.Kore, Yeni Zelanda-Norveç

CİMNASTİK: Æ 07.00 Erkekler Takım Elemeleri

HENTBOL: Æ (Kadınlar) 04.00 Fransa-Angola, 05.45 Macaristan-İsveç, 09.00 Romanya-Kazakistan, 10.45 Rusya-Kore, 14.00 Norveç-Çin, 15.45 Almanya-Brezilya

KÜREK: Æ 07.50 Kadınlar ve erkekler tek, çift çifte seçmeleri

YELKEN: Æ Fin sınıfı 1 ve 2

ATICILIK: Æ 03.30 Kadınlar 10 m havalı tüfek, Erkekler Trap Seçmeleri, Erkekler 10 m havalı tabanca finali

YÜZME: Æ 13.00 Erkekler 400 m Bireysel Karışık, 400 m Serbest, 100 m Kurbağalama, Kadınlar 100 m Kelebek, 400 m Bireysel Karışık, 4x100 m serbest

VOLEYBOL: Æ (Kadınlar) 05.00 İtalya-Rusya, 07.00 Sırbistan-Kazakistan, 07.30 Çek Cumhuriyeti-Brezilya, 09.30 Polonya-Küba, 15.00 Venezüela-Çin, 17.00 Japonya-ABD

HALTER: Æ 05.00 Kadınlar 48 kg

JUDO: Æ Kadınlar 48 kg, Erkekler 60 kg.

SPORCULARIMIZINPROGRAMI

05.00 - Halter - 48 kg Sibel Özkan, Nurcan Taylan

07.00 Okçuluk Kadınlar bireysel sıralama - Zekiye Keskin Şatır

07.00 Atıcılık Erkekler - 10 m Tabanca Seçmeleri - Yusuf Dikeç

08.30 Boks - 81 kg 1.tur Bahram Muzaffer- Aziz Ali (Kenya)

10.30 Okçuluk Erkekler bireysel sıralama - Yusuf Göktuğ Ergin

13.33 Yüzme Erkekler 400 m bireysel karışık 1. seri - Deniz Nazar

14.00 Yüzme Kadınlar 100 m kelebek 2. seri - Iris Rosenberger

15.32 Yüzme Erkekler 100 m kurbağalama 4. seri - Demir Atasoy

TRT-3’TEOLiMPiYATEKRANI

04:30 - Stüdyo Pekin

05:00 - 48 Kg Halter (Bayanlar)

06:40 - İtalya-Rusya (Bayan Voleybol)

08:10 - Macaristan-İsveç (Bayan Hentbol)

09:30 - Polonya-Küba (Bayan Voleybol)

11:00 - Plaj Voleybolu

12:00 - Nijerya-Almanya (Bayan Futbol)

13:45 - Yüzme

16:30 - Judo

17:00 - Japonya-ABD (Bayan Voleybol)

18:30 - Stüdyo Pekin

19:00 - Cezayir-Brezilya (Bayan Voleybol)

20:30 - Eskrim (Bireysel Kılıç)

22:00 - Venezuela-Çin (Bayan Voleybol)

23:30 - İspanya-Çin (Bayan Basketbol)

01:15 - Judo

02:45 - Plaj Voleybolu

03:30 - Günün özeti

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle