Gündem Haberleri

  'Yüz tanıma' tanıyamadı

  Hürriyet Haber
  03.01.2015 - 10:25 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nı koruyan polislere yönelik eylem girişimi sırasında yakalan DHKP-C örgütü üyesi Fırat Özçelik’le ilgili ilk bilgilerin geçen Mart ayında elde edildiği ortaya çıktı. Özçelik’in fotoğraflarının ise iki örgüt üyesiyle birlikte geçen Haziran'da emniyetin Yüz Tanıma Sistemi’ne (YTS) yüklendiği anlaşıldı.

  MİT’ten Emniyet’e gizli yazı
  Milliyet’in haberine göre, 1 Şubat 2013’te Ankara’da ABD Büyükelçiliği’ne yönelik canlı bomba eylemi yapan Ecevit Şanlı’nın Almanya’dan yola çıktıktan sonra güvenlik birimlerince yakalanmadan Ankara’da gerçekleştirdiği eylem sürecinin benzeri bu kez İstanbul’da yaşandı. Özçelik’le ilgili güvenlik birimlerine iki ayrı uyarı yazısı gönderildiği ortaya çıktı.

  Özçelik’le ilgili ilk yazışmanın 27 Mart 2014’te MİT ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında gerçekleştiği öğrenildi. Buna göre, MİT Müsteşarlığı; EGM’ye gönderdiği gizli yazıda, DHKP-C’nin olası bir yasadışı eylemde Özçelik’i “öncelikli” olarak değerlendireceğini ve Özçelik’in silahlı, bombalı ve canlı bomba eylemlerinde yer alabileceğini bildirdi. Bu yazı üzerine EGM hemen harekete geçerek 81 il emniyet müdürlüğüne 28 Mart 2014 tarihli yazı gönderdi. EGM; bu yazıda, DHKP-C’nin planladığı eylemlerde Özçelik’in yanıra Ali Ekber Kalender ile Cengiz Karakaş adında örgüt mensuplarının da adına yer verdi. Emniyet yazısında, DHKP-C’nin eylemlerine karşı birimlerin dikkatli olması talimatını verdi.

  Bilgileri tüm birimlere verildi
  Bu yazının ardından EGM, 21, 23 ve 25 Haziran 2014’de arka arkaya 3 uyarı yazısını birimlerine ulaştırdı. EGM, 21 ve 23 Haziran tarihli yazılarda Özçelik’in yanı sıra Dilek Kaya ve Fehmi Oral Meşe’nin, Suriye’den Türkiye’ye giriş yaptığını bildirdi. EGM, 25 Haziran tarihli son yazısında ise; Tokat Niksarlı Meşe, Hatay Samandağlı Özçelik ve Antakyalı Kaya ile ilgili açık kimlikleri ile fotoğraflarının Yüz Tanıma Sistemi’ne (YTS) yüklendiğini bildirdi. Bu bildirim üzerine şüphelilerin açık kimlikleri ile ayrıntılı görüntüleri tüm emniyet birimlerinin kullanımına sunuldu.

  6 noktada eylem beklentisi
  EGM’nin birimlerine gönderdiği son yazıda ayrıca; güncel gelişmeler bağlamında ülke gündemini istismar etmek örgütün 6 ayrı noktada eylem planladığını bildirdi. Yazıda, siyasiler ve devlet adamları Türkiye’deki yabancı elçilikler ve konsolosluklar ile kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik eylem gerçekleştireceği belirlenen DHKP-C’ye karşı önlemler alınması istendi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı